Ölü toprağı ticaretle kalkacak

Taraf 13.09.2011 98
Haber

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30o'e yakın işadamıyla birlikte Mısır'a yaptığı ziyaret Doğu Akdeniz'de umut yarattı. DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Arap baharı sonrasında Doğu Akdeniz'de ticaretin durduğunu söyledi. "Hepsinin üzerine bir mi skin lik, bir güvensizlik çökmüş, ölü toprağı serpilmişti" diyen Mansfield, bu seyahat ile hareketin başlarınş olacağını ifade etti.


   Mansfield, Türkiye ile Mısır'ın coğrafi, tarihsel ve kültürel olarak gönül birliği olan ülkeler olduğuna işaret ederek, Mısır'ın Türkiyeli özel sektörü için her zaman büyük önem taşıdığını söyledi.


   Üretim sürdü, ticaret durdu Mısır'ın 900 milyon nüfusa sahip Afrika'ya ve 300 milyon nüfusa sahip Arap coğrafyasına açılan bir kapı olduğuna dikkat çeken Mansfield, Mısır'da gerçekleşen darbenin de Mısır'ın siyasi kültüre sahip olması nedeniyle, en sorunsuz darbe olarak tarihe geçeceğirıi kaydetti. Mansfield, iki ülke arasında ticaret hacminin 3.7 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, 250 Türk şirketinin Mısır'da 1.5 milyar dolar tutarında yatırımı bulunduğunu da hatırlattı.