Mısır'la 'stratejik' işbirliği dönemi

Dunya 12.09.2011 97
Haber

     Kuzey Afrika'daki 'Arap Baharı' nedeniyle çıkan ayaklanmalar sonucu ilişkilerinin azalmaya başladığı Mısır'la ilişkiler tekrar güçleniyor. Başbakan Erdoğan ertelediği Mısır ziyaretini bugün gerçekleştirirken, İskenderiyeli işadamları da Türkiye'yi ziyaret edecek. Erdoğan'ın Mısırziyaretinde 'Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi tesisine ilişkin Ortak Siyasi Bildirge'nin imzal<ınması öngörülüyor.

   
   Başbakan Erdoğan ile birlikte Mısır'a gidecek olan Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfiled, olayların MısııJia ticareti hiçbir şekilde etkilemediğini belirterek, maliyetierin düşmesi nedeniyle işadamlarılll Mısır'a yatırıma davet etti.

 
   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, üst düzey bürokratlar ve işadamlarından oluşan bir heyetle 12-15 Eylül'de Mısır, Twıus ve Libya'yı ziyaret edecek. Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, ziyaretler sırasınd a, yeni bir sürece girmiş bulunan bu dost ve kru·deş ülkelere Türkiye'nin verdiği destek vurgulanacak, çeşitli alanlarda gerçekleştirilebilecek i ş birliği imkanlan ele alınacak.