Ticaretten yatırıma dönüş

Ekonomist 11.12.2011 77
Haber

   Savaş günlerini geride bırakan Irak'ta gözler Amerikan askerler inin 1 Ocak 2012'de tamamen ülkeden çekilmesinde. ülkede kalan son 20 bin askerin çekileceği ülkede bugünlerde olası bir mezhepsel çatışma korkusu gün yüzüne çıksa da, bu endişe ekonomik girişimleri engellemiyor. Dünya devi petrol şirketlerinin bölgeye ilgisi ve atılan imzalar da bunu gösteriyor.


   Geçtiğimiz haftalarda petrol devi şirketlerin Irak'taki kapışnıası gündeme gelmişti . Mehmet Sepil'in başkanlığını yaptığı Genel Enerji, bölgeye yönelik yeni yatırım planlarını açıklamıştı. 2012 yılında özellikle bu alana dönük yatırımlar için şantiye kurulumu, alt yapı çalışmalarının önemli iş fırsatları yaratacağını ifade eden DEİK Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'a göre bu işler 1 milyar dolarlık bir fırsat yaratacak.


   Türkiye için Almanya'dan sonra ikinci büyük ihracat pazarı olan lrak'a bu yılın ilk 10 ayında 6.6 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleşti. Yıl sonunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 8.5 milyar doları aşması bekleniyor. Özellikle otomotiv ve tekstil ürünleri en önemli kalemler Ayrıca, Mersin Limanı'na yanaşan gemilerin önemli bir bölümü, Kuzey lrak'a taşımalı mal boşaltıyor.