Ticaretin Artması İçin STA ' lar Revize Edilmeli

Dunya 24.01.2012 59
Haber

   Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , 2012 ' de Türkiye ' nin yeni bir ivme kazandığını belirterek , " Başta Mısır olmak üzere tüm STA ' ların ve karşılıklı tavizlerin yeniden değerlendirilerek , AB standartlarına getirilmesi gerekli " diye konuştu . Gamze ŞENER

 

   İSTANBUL Arap Baharı , Türkiye ' nin bu ülkelerle yaptığı ticari genelde olumsuz yönde etkilese de bazı ülkelerle ticaret artarak sürüyor . İs dünyası ise ticaret yaptığı bu ülkelerde sorunları aşmak ve yeni yatırımlar yapmak için yeni yollar arıyor , çözümler üretmeye çalışıyor . İs dünyasına göre ticareti artırmak için en önemli çözüm yollarından biri , Türkiye ' nin bugüne kadar imzaladığı STA ' lan yeniden düzenlenip , AB standartlarına uygun hale getirmesi .

 

  Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , geçtiğimiz çarşamba günü basma kapalı olarak gerçekleştirilen Mısır İstişare toplantısını DÜNYA ' ya değerlendirdi . Mısır ' da is yapan ve yapmayı planlayan yaklaşık 60 firmanın katıldığı ve yatırım ve ticaret ilişkilerinin masaya yatırıldığı toplantının en önemli gündem maddesinin Türkiye ' nin imzalamış olduğu STA ' lar olduğunu anlatan Mansfield , " Mısır ' la yürürlükte olan STA , 2005 yılında hazırlandı . Şimdi 2012 ' deyiz ve Türkiye başka bir ivme yakalamış durumda . Sadece Mısır değil , tüm STA ' lann ve karşılıklı tavizlerin yeniden değerlendirilmesi gerekiyor . Bunları AB standartlarına getirmek lazım . Özellikle Mısır ' a yeniden değerlendirme yapılırken , tarım ve gıda konusuna dikkat edilmeli . AB bu ülkeye gıda ve tarım ürünleri satarken bizden çok daha az vergi ödüyor . Eğer Mısır bizim kardeş ülkemizse , Akdeniz ' de birlikte güç olacaksak , iki ülke taraflarının yaptığı anlaşmanın da AB standartlarında olması gerekiyor . Bizim bu ülkeye İslami usullere göre kesilmiş eti daha kolay satmamız gerekli " diye konuştu .