Ticarete De Arap Baharı Geldi

Ekonomist 11.12.2011 55
Haber

     Eğer bundan 10 yıl önce Türkiye'nin Arap ülkelerinin 6 . 5 milyar dolar olan ihracatının bu yıllarda 3540 milyar dolara ulaşacağı söylense pek kimse inanmazdı . Fakat bugün realize olan rakamlar bunu doğruluyor . Üstelik bu rakam , önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir artış sürecine girecek gibi görünüyor . Çünkü son bir yıldır Arap ülkelerinde yaşanan ve çoğunda yönetim değişikliği ile sonuçlanan büyük değişim Türkiye'nin ihracatına da çok olumlu yansımış görünüyor .

 

     17 ülkeden 10 ' una ihracatımız artmaya devam ederken , karışıklıkların sürdüğü ülkelerde de çok büyük düşüşlerin olmaması dikkat çekiyor . Dünya 2011'e , Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi çalkantılarla girdi . Tunus'la başlayan ve domino etkisiyle bölgenin diğer ülkelerini de saran isyan ateşi bazı ülkelerde hızlı sönerken , bazı ülkelerde ise hala devam ediyor . Muhalefet sesinin etap etap yayıldığı bölgeye istikrarın gelmesi ise beklenen süreden daha uzun olacak . Yapılan öngörüler bölgede yaşanan siyasi çatışma ortamının sükunete ermesi ve reformların hayata geçmesi için biraz daha süre olduğunu ortaya koyuyor . Tüm dünyanın gündeminde geniş bir şekilde yer bulan bölgedeki her bir gelişme , artan ticari ilişkiler ve ortak sosyal geçmiş nedeniyle Türkiye tarafından da yakından izleniyor .

 

      Bölgede siyasi anlamda etkinliğini artırmaya çalışan Türkiye için bölge ülkeleri önemli birer ticari partner . Fakat artık bunun da ötesine giderek bu ülkelerin önemli yatırım duraklarından biri olduğunu da söylemek gerekiyor . Yapılan tespitler bölge ülkelerinden Türkiye'ye yapılan yatırımlarla birlikte Türk şirketlerinin de Kuzey Afrika bölgesinde kalıcı adımlara hazırlandığı yönünde . 10 yılda çok şey değişti Son 10 yıldır Arap ülkeleriyle Türkiye arasında artan ticaret trafiğini birkaç önemli rakamla da göstermek gerekir. 14 Ekonomist 11 Aralık 2011 Çok değil 2000 yılında 6.5 milyar dolar olan Arap ülkeleriyle toplam ticaretimiz 2011 yılma gelindiğinde 35 milyar dolara yaklaştı . Bu hareketlilik sadece ticarette değil , turistik ziyaretlerde de kendini gösterdi . 2000 yılında 348 bin Arap turist Türkiye'ye gelirken , 2010 yılı sonunda bu rakam 1.8 milyona yükseldi .

 

      Ve en önemlisi dünya genelinde 205 milyar dolarlık işe imza atan Türk müteahhitler , sadece Arap ülkelerinde 84 milyar dolar tutarında bin 979 projeye imza atü . İhracat 10 ülkede arttı Gelelim son bir yıla . . . Bölgenin nabzının hızlı attığı şubat ayında dergimizin sayfalarında 17 Arap ülkesinde yaşanan gelişmelere genişçe yer vermiş ve bölgeye ilişkin tespitleri paylaşmıştık . Uzmanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda bölge ile Türkiye arasında ekonomik performansın artarak süreceğini öngörmüştük . Dış ticaret rakamları da bu tespitimizi doğruladı ve mercek altına aldığımız 17 ülkeden önemli bir kısmında ihracatımız arttı . Kriz yılı olmasına rağmen 201 Fin kasım ayına kadar olan veriler bölgedeki 10 ülkede ihracatımızın yükseldiğini 7 ülkede ise dramatik olmayan düşüşler yaşandığını ortaya koyuyor . Fas , Irak , İran , Katar , Lübnan , Mısır , Suudi Arabistan , Tunus , Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracatımız arttı . Türkiye'nin dış ticarette baharı yakaladığı ülkeler ve diğer Arap ülkelerindeki beklentileri araştırdık .