Mısır'la Ticaret 2 Yılda 5 Milyar Dolara Çıkacak

Dunya-Dergisi 09.12.2011 52
Haber

TürkMısır is Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , RoRo projesi iskenderiyeMersin hattında baslasın , bakarsınız Suudi Arabistan'a kadar gideriz " değerlendirmesini yaptı .

 

      Mısırla ticaret 2 yılda 5 milyara dolara çıkacak İSTANBUL - DÜNYA DEİK bünyesinde dün 12'ncisi yapılan TürkMısır İş Konseyi Toplanösı'nda güven tazelendi , yeni yatırımlar için yeni fırsatlara dikkat çekildi . " Mısır ile işler yolunda " diyen TürkMısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , " Önümüzdeki iki yılda Mısır ile ticaret hacmimizi 3.2 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz . Dileğimiz bir gün tüm Arap coğrafyasında insanların ve malların serbestçe hareket edebilmesi . Afrika ' da bir gün bunu gerçekleştirebilirsek tüm dünya planlarını yeniden yapmak zorunda kalabilir " dedi .

 

      TürkMısır İş Konseyi olarak Arap dünyasının neye ihtiyacı olduğunu ve ne ithal edilebileceğine dair envaneter hazırladıklarını kaydeden Mansfield , " Gerisini ise işadamlanmıza bırakacağız . Hayata geçirmeyi hedeflediğimiz RoRo projesi de şimdi İskenderiyeMersin hattında başlasın , bakarsınız Suudi Arabistan'a kadar gideriz " yorumunu yaptı . Türk yatırımcı garanti altında Mısır'daki devrim hareketlerinin sonuç vermeye başladığını söyleyen Mısır Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İsmail El Nagdy şunları söyledi , " is dünyasında güvenlik ve istikrar konusunda bir sıkıntı yok . Yani Türk yatırımcılarının korkmasını gerektirecek bir durum da yok .Herkesin hakkı garanti altında . Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkileri bir adım öteye götürebilmek adına atılacak her adımı destekleriz . Gümrük alanıdna da işbirliğini daha ileri taşımalı , belki gümrük tarifleri daha asagı çekilmeli , bu anlamda sorun yaratan tüm duvarlar yıkılmalıdır .

 

     " Açılışta konuşma yapan MısırTürk İş Konseyi Başkam Adel Abdou ElLamei , " Türkiye ve Mısır arasındaki ticaret hacmimiz istenilen seviyelerde değil .Yıl sonuna kadar ticaret hacmimizin 4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyorum . Bu anlamda özellikle lojistik desteğe ihtiyacımız var . Limanlarımızın genişletilmesi yönünde çalışmalarımız sürdürüyoruz . Deniz taşımacılığından daha çok yararlanmalıyız . Devrim hareketleri ile de adım adım refah dönemine gidiyoruz .

 

     Islahatlarla birlikte ticari Uişkilerimiz daha da artacaktır " ifadesini kullandı . " Daha şeffaf bir Mısır göreceksiniz " Mısır Ankara Büyükelçisi Abderrahman Salaheldin de yeni dönemdeki Mısır için , " Yeni Mısır ' da aynı yatırım teşvikleri , aynı fırsatların yanı sıra daha şeffaf ve daha kolay karşılama göreceksiniz " ifadesini kullandı . Mısır ' da son aylardaki değişim ve Türkiye'nin desteği ile ilişkilerin daha da güçleneceğini kaydeden Salaheldin , " Ticaret hacmimiz en kısa sürede 5 milyar dolara çıkacaktır . Mısırda bugün var olan 200 Türk şirketi ve 80 Türk fabrikasının iki katma çıkmasını istiyoruz . Mısır ' daki TürkMısır işbirliğini , başta bölge ülkeleri olmak üzere Orta Asya'daki pek çok ülkeye taşıyabiliriz " açıklamasını yaptı . Mısır'da Türk varlığının bulunmasının iki ülke için de faydalı olduğunu söyleyen Mısırlı İşadamları Demeği Başkam Hussein Sabbour ise " Mısır menşeli mallar çok rahat bir şekilde Amerika pazarına girebiliyor . Mısır'da üretim maliyeden düşük ve işçi ücretleri de az . Türkiye ile işbirliğimizi sürdürebilir , başta Amerika olmak üzere tedarikçilere ortak ürettiğimiz malları gönderebiliriz " diye konuştu .