Cumhuriyet Bayramı'nı Mısır'da Devrim Kadınlarıyla Birlikte Kutlayacak

Para-Dergisi 29-Ekim-2011 48
Haber

                    Kadın girişimcilerimize örnek olmak için neler yapıyorsunuz ?

 

       TOBB Kadın Girişimciler Kurulıfnun Bilecik temsilcisiyim . Bilecek Kadın Girişimciler Kurulu ' nun bir projesini şimdi Türkiye geneline yayıyoruz . Projemiz Türk iskadınmı uluslararası platformlara taşımak . Yurtdışına gitmemiş olanları dünya vizyonuyla tanıştırmak istiyoruz . 2830 Ekim tarihleri arasında Türk işkadınları olarak Mısır ' a gidiyoruz . 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ' nı Kahire ' de kutlayacağız . . .
 
Neden Mısır ?
 
    Sevginin iyileştirici özelliğine inanıyoruz . Orada devrim kadınları var . Onlara sevgimizi göstermek ve barış dileklerimizi sunmak için gidiyoruz . Biz cumhuriyet kadınlarıyız . Biz de çok ciddi yaralar aldık . Onların derdinden en iyi biz anlarız . Bu aslında hem ticaret hem ziyaret olacak . Üç yıldır TürkMısır İş Konseyi Başkanlığı ' nı yürütüyorum . Mısır ' da 28ü ' e yakın Türk firması faaliyet gösteriyor . 55 bin Mısırlıya iş veriyoruz . Toplam yatırımımız 1 . 5 milyar doları buldu . Ben başkan olduğumda dış ticaret hacmimiz 800 milyon dolardı . Şu anda 4 milyar dolara gidiyoruz .
 
 
Türkiye ile Mısır ' ın arasındaki ticaretin daha da geliştirilmesi için neler yapılmalı ?
 
    Hatırlanacağı gibi Türkiye ile Mısır arasında 2005 yılında serbest ticaret anlaşması imzalandı . Bu anlaşma 2020 yılında tamamlanacak . Ancak biz bunun 2015 yılında tamamlanmasını istiyoruz . Anlaşmanın bitişini 5 yıl öne çekmemiz ticaretimize ivme kalacaktır . Ayrıca Mısır ile Türkiye arasında deniz bağlantısı olmasını , RoRo seferleri başlatılmasını bekliyoruz . Aslında bu doğrultuda centilmenlik anlaşmaları yapıldı . I nıarım kısa bir süre sonra devreye girecek . Mısırlı ve Türk işadamlarına 3 ve 5 ' er \ ıllık vizeler verilsin istiyoruz . Ayrıca her geçen gün gelişen ticaretimizin el alemin bankaları üzerinden değil kendi bankalarımızdan yapılmasını istiyoruz . Mısır ve Türkiye ' nin ortak bir bankası kurulabilir . Bir başka önerimizse kardeş şehir anlaşmaları imzalanması . Bunun için de pilot bölge olarak İskenderiye ve Gaziantep ' i seçtik.