Mısır 'la Vizeler Kalkıyor

02-12-2011 45
Haber

 İstanbul Ticaret Borsası’ını (İSTİB) ziyaret eden Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmud Abd El Rahman İsa, Türkiye ve Mısır arasındaki vizelerin yakında kalkacağını ve ticari işbirliklerini kolaylaştırıcı anlaşmaların çok yakında yürürlüğe gireceğini açıkladı.

 

    Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmud Abd El Rahman isa, çeşitli temaslar ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul Ticaret Borsası’nı (İSTİB) ziyaret etti. Mısır ile vizelerin kalkması konusunda çalışmaların olduğunu söyleyen İsa, kısa sürede bu işi sonuçlanacağını bildirdi. 
 
 
    Türkiye’de yatırımcı Türk şirketleriyle bir araya geldiğini belirten İsa, “iş adamları Mısır’daki geçici olaylardan etkilenmiyor. Türk iş adamlarını takdir ediyorum. Bundan sonraki dönemde ticari ilişkilerin geliştirilmesi için her iki tarafa da görev düşüyor. Vizelerin kaldırılması konusu da karşılıklı ele alınıyor. Türkiye ve Mısır arasında tarihi bağlar var. Bu durum, ilişkilerin gelişmesini olumlu yönde etkileyecek.  Biz bunun için her türlü desteği vereceğiz.Bu konuda arzuluyuz” dedi.
 
 
    İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Sümer de Mısır’da yaşanan tüm olumsuzlukların ardından gelinen noktanın çok umut verici olduğunu ifade etti. İSTİB Meclis Başkanı Ali Kopuz da Mısır’ın özellikle tarım ürünleri konusunda talebine talip olduklarını ifade etti. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ise Afrika’da iş yapmak isteyen Türk yatırımcıların bölgeye Mısır üzerinden gitmesi gerektiğini anlattı. Mısır’da bugün 1.5 milyar dolarlık Türk yatırımı bulunduğunu, 280 Türk firmanın 55 bin Mısırlıya istihdam sağladığını bildiren Mansfield, Mısır’daki  olaylarda Türk yatırımlarına zarar gelmediğini söyledi.