Mansfield: Türkiye'de Nüfusun yarısı işsiz

Ekonomi-Gazetesi 19.10.2011 41
Haber

         Mansfield : Türkiye' de nüfusun yarısı işsiz Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , " Türkiye' de son açıklanan rakamlara göre işsizlik yüzde 9 geriledi ancak nüfusun yarısı işsiz çünkü kadınlarımız çalışmıyor " dedi .

 

         Mansfield, Hitit Üniversitesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) Çorum Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu' nda düzenlenen " Zirveden Gelen Topuk Sesleri " adlı panele katıldı . Öğrencilere girişimcilik konusunda tavsiyelerde bulunan Mansfield, girişimciliğin bir yaşam şekli olduğunu belirterek , girişimcilikte atılacak ilk adımdan korkulmaması gerektiğini ifade etti . Başarısızlığın itici güç konumunda olduğuna dikkat çeken Mansfield , Türkiye ' de zor şartlar altında yetişen girişimcilerin kriz durumlarında daha dayanıklı olduğunu ve dünya için Türk girişimcilerin sessiz tehdit oluşturduğunu kaydetti. Yatırım yapmak ve iş kurmak isteyen girişimcilerin çeşitli korkuları olduğunu belirten Mansfield , " Kafanızdaki tabuları yıkın.

 

     Batı , bizim kafamıza görmek istediği tabuları, filmlerle , dizilerle , hikayelerle yerleştirmiş . Bu tabulardan kurtulmalıyız . Teknolojiyi yakından takip edin . İçinizde her şeyi öğrenmek isteyen birini besleyin " dedi. Mansfield , Türkiye ' de kadın nüfusun girişimcilikte gerilerde olduğunu ifade ederek ," Türkiye' de son açıklanan rakamlara göre işsizlik yüzde 9 geriledi ancak nüfusun yarısı işsiz çünkü kadınlarımız çalışmıyor . Bir türlü evden kadınlarımızı çıkaramıyoruz . Çalışan insan sayımız 15 milyon . Türkiye bu 15 milyon insanın omuzunda " diye konuştu . Panele katılan TOBB Amasya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayten Çöl ve TOBB Çorum Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Süreyya Daşçı Coşkunsu da öğrencilere girişimcilik konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunurken , kendi hayatlarından örnekler sundular . AA