Sanayi Ağustosta Frene Bastı

...-Gazetesi 01.12.2011 37
Haber

   Sanayi Üretim Artoşı ağustos ayında yüzde 3.8'de kalı.Üretimde Kesintisiz artış süreci ağustos 21 aya ulaşmakla birlikte aylık artış oranı bu dönemin endüşük düzeyinde gerçekleşti.Madencilik sektöründedi gerileme genel artışı aşağı çekerken, elektrik,gaz ve su üretimi de yüzde 0.4 düştü.İmalat 4.9 artış gösterdi.

 Sanayide yılın ikinci çeyreğinden itibaren hız keserek aylık bazda tek haneli düzeylere inen üretim artışındaki yavaşlama eğilimi , ağustos aymda iyice belirginleşti . Ağustosta frene daha sert basan sanayinin toplam üretimindeki artış yüzde 3 . 8 ' de kaldı . Sanayi üretiminde kesintisiz artış süreci ağustosta 21 aya ulaşmakla birlikte aylık artış , bu dönemin en düşük düzeyinde gerçekleşti .

 
    Türkiye İstatistik Kurumunun ( TÜİK ) açıkladığı verilere göre , temmuz ayında 128 . 4 düzeyinde bulunan sanayi üretimi endeksi ağustosta önceki aya göre yüzde 7 . l ' lik bir düşüşle 119 . 3 ' e indi . Endekste geçen yılın ağustos ayındaki düzeyine göre artış ise yüzde 3 . 8 olarak hesaplandı . Ağustosta , toplam sanayi üretimindeki artış oranını , özellikle madencilik üretimindeki düşüş aşağı çekti . Madencilik ve taşocakçılığı sektörünün üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 düşüş gösterdi.Elektrik , gaz ve su sektörünün üretiminde de yüzde 0 . 4lük bir düşüş yaşanırken , imalat sanayii üretimi yüzde 4 . 9 arttı .