BUGİAD GÖZÜNÜ AFRİKA PAZARINA DİKTİ

Anadoluda-Vakit 24.01.2014 323
Haber

Zuhal Mansfield, Bursa Girişimci İşadamları (BUGİ-AD) üyesi kadınlara Afrika yatırım fırsatlarını anlattı.Afrika'yı dünyanın parlayan kıtası olarak tanımlayan Zuhal Mansfield,Afrika'nın zengin doğal kaynaklanan ve genç nüfusu ile stratejik önemini her geçen artırdığının altını çizdi.Afrika'nın yardıma değil yatırıma ve ticaret imkânlarının artırılmasına ihtiyaç duyduğunu belirten Mansfield,"Böylesine büyük ve önemli bir pazarda Türk iş dünyası güçlü bir şekilde yer almalı" dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEIK) Afrika Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Afrika'da en büyük yatırımcıların BRIC ülkeleri olduğunu belirterek, Türk yatırımcılarının da Afrika pazarında hızlı bir şekilde yer almaya başladığını söyledi.
Zuhal Mansfield, Bursa Girişimci İşadamları (BUGİAD)üyesi kadınlara Afrika yatırım fırsatlarını anlattı.Afrika'yı dünyanın parlayan kıtası olarak tanımlayan Zuhal Mansfield, Afrika'nın zengin doğal kaynakları ve genç nüfusu ile stratejik önemini her geçen artırdığının altını çizdi.Afrika'nın yardıma değil yatırıma ve ticaret imkanlarının artırılmasına ihtiyaç  duyduğunu belirten Mansfield, "Böylesine büyük ve önemli bir pazarda Türk iş dünyası güçlü bir şekilde yer almalı." dedi. Afrika kıtasındaki tüm ülkelere yatırım yapılabileceğini dile getiren Mansfield, Afrika'nın, insanların zihnine yanlış kodlandırdığını belirtti. Yıllarca Etiyopya'nın sadece yardıma muhtaç bir ülke olarak gösterildiğini ifade eden Mansfield, Etiyopya'nın dünyanın yatırım merkezi haline dönüşmek üzere olduğunu söyledi. Mansfield, "80 milyon nüfusu ve yüzde 100'e varan teşviklerle yatırımcıların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir ülke olan Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa, Afrika Birliği'nin merkezi konumunda ayrıca birçok dünya markası burada fabrika kuruyor." diye konuştu. Kenya'nın da Doğu Afrika ekonomisinin merkezi konumunda olduğunu söyleyen Mansfield, ülkenin c'ıddi bir üretici olma yolunda ilerlediğini, sahip olduğu nüfus potansiyeli ile çevre ülkelerle yapılan ticarette merkez konumunda olduğunu belirtti. Demokratik Kongo'dan da bahseden Mansfield, ülkenin yakın gelecekte ticaret için ciddi umutlar vadettiğini vurguladı. Afrika'nın ilk 500 firmasının toplam cirolannın 690 milyar dolar olduğunun altını çizen Mansfield, şu bilgileri verdi: "Bize sürekli olarak fakir olarak gösterilen Afrika kıtasında yer alan Nijerya'nın GSYH'si 395 milyar düzeyindedir.