Afrika ' daki fırsatlar değerlendirilmeli

Adana-Sanayi-Odasi 3252013 223
Haber

 

Afrika ' daki fırsatlar değerlendirilmeli Adana Sanayi Odası , Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu ve Türk Ekonomi Bankası işbirliğiyle düzenlenen " Afrika Uzak Değil " konulu seminerde , Adana iş dünyası " Afrika Pazarı " hakkında bilgilendirildi ve fırsatların mutlaka değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı . Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök , Afrika kıtasının sadece Türkiye ' nin değil küresel güçlerin ve global oyuncu olmak isteyen birçok ülkenin ilgi odağı olduğunu belirterek , " Afrika pazarının 20 yıl sonra 2 . 6 Trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor . Dolayısıyla Türk işadamlarımızın bu büyük pazarda daha çok pay almak için daha çok çabalaması hatta bir strateji ile hareket etmesi uygun olacaktır " dedi .
 
 
DEİK Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , Afrika denildiğinde kafalara sokulan ' açlık ve hastalık ' görüntülerinin ötesinde orada ciddi bir ekonominin bulunduğunu belirterek , Türk iş dünyasının bu pastadan pay alması gerektiğini söyledi . Mansfield , " Bizler artık iş dünyası olarak dünya oyuncusuyuz , küresel oyuncularız . Bizim de orda olma zamanımız " dedi .
 
 
 
Afrika pazarındaki değerlendirilmeli SADİ SÜRENKÖK ADANA S * NM \ odas \ YÖNETİN » KURULU Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök , Türkiye ' nin Afrika Kıtası ile karşılıklı ticaret hacminin 2012 yılında yaklaşık 20 milyar dolar seviyesinde olduğunu vurgulayarak , Türk yatırımcıların da pazarda 1 , 5 milyar dolarlık yatırımının bulunduğunu ifade etti . Sürenkök , " Afrika pazarının 20 yıl sonra 2 . 6 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor " dedi . Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , Afrika denildiğinde kafalara sokulan ' açlık ve hastalık * görüntülerinin ötesinde orada ciddi bir ekonominin bulunduğunu belirterek , Türk iş dünyasının bu pastadan pay alması gerektiğini vurguladı .
 
 
" ZUHAL MANSFİELD DEİK " AFRİKA / S KONSEYLERİ BSK YRD VE MISIR İS KONSEYİ BAŞKANI Adana Sanayi Odası ( ADASO ) , Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ( DEİK ) ve Türk Ekonomi Bankası ( TEB ) işbirliğiyle düzenlenen " Afrika Uzak Değil " konulu seminerde , Adana iş dünyası " Afrika Pazarı " hakkında bilgilendirildi ve fırsatların mutlaka değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı . ADASO Salonu ' nda düzenlenen seminerin açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök , Afrika kıtasının sadece Türkiye ' nin değil küresel güçlerin ve global oyuncu olmak isteyen birçok ülkenin ilgi odağı olduğunu belirterek , son yıllarda hammadde fiyatlarındaki hızlı yükseliş , maden deposu konumundaki kıtayı bir anda gündeme taşıdığını bildirdi . Türkiye ' nin Afrika Kıtası ile karşılıklı ticaret hacminin 2012 yılında yaklaşık 20 milyar dolar seviyesinde olduğunu vurgulayan Sürenkök , Türk yatırımcıların da pazarda 1 , 5 milyar dolarlık yatırımının bulunduğunu ifade etti . Sürenkök , " Afrika pazarının 20 yıl sonra 2 . 6 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor . Dolayısıyla Türk işadamlarımızın bu büyük pazarda daha çok pay almak için daha çok çabalaması , hatta bir strateji ile hareket etmesi uygun olacaktır " dedi . Yatırım ortamı hızla gelişiyor Afrika ' da yatırım için ortamın hızla geliştiğini gözlemlemekteyiz . Dünya Bankasının her yıl yayımladığı İş Yapma Kolaylığı Raporuna göre Sahra Altı Ülkelerini oluşturan 46 ülkenin 36 ' sı bürokratik işlemlerinde reforma gitmiştir ve böylece bu Sahra Altı Afrika Ülkelerinin yatırım yapma kolaylığı sağlanmıştır . Adana ' da 2012 yılı başından bu yana 156 . 126 . 664 $ ihracat ; 32 . 294 . 032 $ ithalat gerçekleşmiştir . İhracatta ilk sıralarda Libya , Fas , Mısır ve Sudan yer almakta . İthalatta ise Güney Afrika ve Mısır ilk iki ülkedir . 2011 yılında ise toplam ihracat 111 . 561 . 864 $ ; toplam ithalat 21 . 649 . 907 $ olmuştur . 2011 yılında ihracatta öne çıkan ülkeler Mısır , Fas ve Tunus ; ithalatta da Mısır ve Tunus ' tur .
 
 
Bizler sadece o ülkelere mal ihraç etmek üzere değil , o ülkelerin belli zenginliklerini işleyen , katma değer üreten fabrikalarımızı oralara taşıyarak da bu ülkelerin nimetlerinden faydalanabiliriz . Afrika ' da Türk kelimesinin büyük bir prestiji , kredibilitesi ve saygınlığı var . Türk mallarına yönelik büyük bir kalite güvenirliliği var . Çin ve ABD , Afrika ' daki her ülkeye girmiş durumda ve Afrika ' daki maden ocaklarının işletilmesinde ciddi rol oynamaya başladı . Kullanmak ve ithalatla sağlamak zorunda olduğumuz maden , metaller , hammadde ve yarı mamulleri hesaba kattığımızda Afrika ' daki maden ocaklarının işletmeciliğini üstlenebiliriz . Maden Tetkik Araştınna ' nm çok daha faal , etkin hale getirilmesi mümkün olabilir . Afrika ile ilişkilerde karşılaşılan sorunları karşılıklı vize temini , kalifiye eleman bulma , çalışma izni , akreditif ve teminat mektupları temini , gümrük mevzuatlarında meydana gelen değişiklikler , gümrük işlemlerinin işleyişindeki aksaklıklar olarak sıralayabiliriz . Siyasi istikrar sorunu , ülkeler arası mesafelerin uzak oluşu ve yollarda ulaşım şartlarının iyi olmaması da bu sorunlara eklenebilir ancak ; Zengin AB ve ABD pazarlarının yerini alabilecek bir pazar olmasa da 2023 yılında 500 milyar 78 ' inde dolarlık ihracat hedefi olan bir ülke olarak gidilmedik ülke bırakmamalıyız . Bu nedenle Afrika ' ya olan ticarete daha çok önem vermeliyiz . Sayın Zuhal MANSFİELD başta olmak üzere tüm değerli uzmanlarımızdan edindikleri deneyimlere istinaden ; Bu pazarda başarılı olmanın bir formülü var mf ? Pazar ilk girişte hangi dağıtım kanalını kullanmak daha doğru olur ? gibi sorulara yanıt vermesini arzu etmekteyiz . Son yıllarda üst üste birçok Afrika kongreleri ve toplantıları gerçekleştiren Çin , AB , ABD kıtaya tamamen çıkarma yapmadan Afrika ' yı keşfetmenin zamanıdır . " Mansfield : Artık küresel oyuncularız Dış Ekonomik İlişkiler Kumlu ( DEİK ) Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , 4 yıl önce Mısır ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 800 milyon dolar olduğunu , şimdi bu rakamın 5 milyar doları söyledi .
 
 
Mansfield , " Bizler artık iş dünyası olarak dünya oyuncusuyuz , küresel oyuncularız . O nerede ne olduğunu bilmek durumundayız " dedi . Afrika denildiğinde kafalara sokulan ' açlık ve hastalık ' görüntülerinin ötesinde orada ciddi bir ekonominin bulunduğunu belirten Mansfield , iş dünyasının bu pastadan pay alması gerektiğini vurguladı . Önümüzdeki 20 yılda Afrika ' da 2 . 7 trilyonluk bir ekonomiden bahsedildiğini dile getiren Mansfield , " Bizim de orda olma zamanı . 2005 ' i Afrika yılı ilan ettiğimiz o coğrafyada artık başka şeyler oluyor . Orada büyükelçiliklerimizin sayısı 31 ' e ulaştı . THY ' her yere uçmaya başladı . Kızılay destekler veriyor . Ekonomik bakanlığımızın açtığı ticari müşavirlikler canavar gibi çalışıyor . Artık eskiden bildiğimiz o hepsinin bozulma zamanı . Bunu siyasi ve iş dünyası olarak el ele yapıyoruz " dedi . Afrika ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan yararlanılmasını isteyen Zuhal Mansfield , şöyle konuştu : " Eskiden yaptığımız ihracatı sadece Avrupa ' ya yapıyorduk . Avrupa ' da rüzgar esermiş , biz burada zatürree olurmuşuz . Şimdi Ortadoğu ve Kuzey Afrika çok ciddi şekilde Akdeniz ' de hüküm sürebileceğimiz , yer alabileceğimiz , çok sağlıklı ihracat yapacağımız yerler haline geldi . Bunun savunucusuyum . Neden ? Çünkü Süveyş Kanalı ' m indikten sonra birçok rakip çıkmaya başlıyor . Süveyş ' i indiniz mi , bir defa daha ucuz nakliyeyle mal getiren ülke sizin önünüze geçiyor .
 
 
Çin ve Hindistan gibi çoklu üretim yapan ülkeler sizin önünüze geçiyor . Bu açıdan Süveyş ' in üstü bizim hedef bölgelerimiz olmalı . Ama Akdeniz ' de bir Arap Baharı yaşandı . Bu Arap Bahan ' nda aylık 100 milyar dolarlık ticaret durdu . Bu 100 milyar dolarlık sıkıntı , bir kaç ay idare etti ama 8 aya çıkınca Akdeniz iflas etti . Dolayısıyla euro Bölgesi çok ciddi bir darbe aldı . Euro Bölgesi , geçtiğimiz günlerde hemen tedbir paketlerini devreye soktu , Japonya ve Amerika ile serbest ticaret anlaşması yaptı . Türk iş dünyası olarak biz bunu . Hemen tedbir paketlerimizi alıp , ' Biz Afrika ' da neler yapabiliriz ? ' kısmını düşünüyoruz . " Seminerin ilk bölümünde BNP Paribas Afrika Bölge Direktörü Vincent Davıgnon , TEB KOBİ Bankacılığı Bölge Direktörü Halil Vurarark da birer sunum yaptı . Ekonomi Bakanlığı , Denetim Hizmetleri Başkanlığı Dış Ticaret Uzmanı Şahin , Türk Eximbank Ülke Kredileri Müdürü Suzan Usta , Türk Eximbank Sigorta ve Garanti İşlemleri Müdürü Tuğba Solak ve TEB Trade Center - Dış Ticaret Merkezleri Müdürü Turan Akın Afrika pazarı ile ilgili bilgiler verdi .