HATAY DAHA İYİ İŞLENEBİLİR

Hatay-Cemre 3202013 218
Haber

DEIK Başkan Yardımcısı ve Türk - Mısır Iş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , Defne Rotary Kulübü ' nün konuğu Oldu .

 

Haber Merkezi Antakya Şehir Kulübü ' nde düzenlenen toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Zuhal Mansfield , Hatay ' ın gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu .

 

Mansfield , kendisinin de Hataylı olduğunu belirttiği konuşmasında ; Hataylıların girişimci ruhunu çok iyi okuyabildiğini , Hataylıların çoklu pazarlara giriş yaparak " Suriye Krizi Sendromu " nun aşabileceğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü : " Bizler artık iş dünyası olarak global oyuncularız ; bu durumda nerede , ne nerede olduğunu bilmek zorundayız . Mesela Afrika kıtasında çok ciddi bir ekonomik potansiyel bulunuyor . Bunu bizim de göz ardı etmeden , iş dünyası olarak bu pastadan pay almamız gerekiyor . Artık Afrika ' da başka şeyler oluyor ! 31 elçimiz orada görev yapıyor , Türk Hava Yolları her noktaya uçuyor , Ekonomi Bakanlığının açtığı ticaret müşavirlikleri nonstop çalışıyor .

 

Bildiğimiz ne varsa unutun , artık o ezberlerin hepsinin bozulma zamanı geldi . Siz hiç tek kanatla uçabilen kuş gördünüz mü ? Demem o ki ; hem siyasi kanatla hem de iş dünyası kanadıyla , hep birlikte , el ele , ilimizi , bölgemizi ve nihayet ülkemizi de uçurabiliriz . Akrabalarımızla iş yapar gibi güzel ve kolay bir ticaretimiz vardı . Şimdi Hatay tıpkı Suriye ile olan bu avantajını Doğu Akdeniz bölgesine taşımalı .

 

Üretimini tek pazara odaklı ihracattan çoklu pazarlara yöneltmeli . " Hatay ' ın tıpkı Suriye ile olduğu gibi ; kısaca " Mena Bölgesi " olarak adlandırılan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile de ortak paydaları olduğunu belirten Mansfield ; " Bu ciddi bir avantaj . Dil , din , kültür ve damak lezzeti . Buradan yola çıkarak bu ortak özellikleri ticarete çevirebilmeliyiz . O bölgelerdeki fuarlara , heyet ziyaretlerine katılım belki de sadece bölgenin üretiminden oluşan mini " Hatay İhraç Ürünleri " adıyla düzenlenecek bölgedeki ülkelerde sabit sergi açmak , tanıtım günleri organize etmelidir . Bölgenin durgunluk yaşamasına fırsat verilmeden bu tedbir paketleri süratle hayata geçirmelidir . Mesela Hatay ' ın üretimini anlatan bol görselli bir dergisi bölgede dağılmak , hatta oralarda satılmalı ve Ticaret Müşavirliklerimize de gönderilmeli . Arapça , Fransızca İngilizce olarak 3 dilli olan bu dergi o bölgelerde hem bir ilk olur hem de pazar bizi bölge olarak tanımaya başlar . Bir başka 3 dilli dergiyi hazırlayıp , bu sefer sadece " Kültür ve Din Turizmi " için tüm Avrupa Beyrut , Lübnan ve Afrika ' daki eski Fransız sömürgelerine gönderilmeli , hal keza oralarda satılmalı " dedi . Defne Rotary Kulübü Dönem Başkanı Nezahat Köseoğlu , katılımından dolayı Zuhal Mansfıeld ' e teşekkür ederek bir plaket verdi .