Hatay, ülkemizin Ortadoğu'ya açılan en önemli kapısı

Atayurt-Gazetesi 3202013 217
Haber

 

Defne Rotary Kulübü ' nün konuğu olan DEİK Başkan Yardımcısı ve TürkMısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield Hatay , ülkemizin Ortadoğu ' ya açılan en önemli kapısı ATAYURT Haber Merkezi Defne Rotary Kulübü ' nün konuğu olan DEİK Başkan Yardımcısı ve TürkMısır iş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , " Hatay , ülkemizin Ortadoğu ' ya açılan en önemli kapısı " değerlendirmesinde bulundu . Antakya Şehir Kulübü ' nde düzenlenen toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Zuhal Mansfield , Hatay ' ın gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu . Mansfield , kendisinin de Hataylı olduğunu belirttiği konuşmasında ; Hataylıların girişimci ruhunu çok iyi okuyabildiğini , Hataylıların çoklu pazarlara giriş yaparak " Suriye Krizi Sendromunu " aşabileceklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü : " Bizler artık iş dünyası olarak global oyuncularız ; bu durumda nerede , ne nerede olduğunu bilmek zorundayız . Mesela Afrika kıtasında çok ciddi bir ekonomik potansiyel bulunuyor . Bunu bizim de göz ardı etmeden , iş dünyası olarak bu pastadan pay almamız gerekiyor .

 

Artık Afrika ' da başka şeyler oluyor ! 31 elçimiz orada görev yapıyor , Türk Hava Yolları her noktaya uçuyor , Ekonomi Bakanlığı ' nın açtığı ticaret müşavirlikleri nonstop çalışıyor . Bildiğimiz ne varsa unutun , artık o ezberlerin hepsinin bozulma zamanı geldi . Siz hiç tek kanatla uçabilen kuş gördünüz mü ? Demem o ki ; hem siyasi kanatla hem de iş dünyası kanadıyla , hep birlikte , el ele , ilimizi , bölgemizi ve nihayet ülkemizi de uçurabiliriz . Yeter ki isteyelim ! Avrupa ile yapmış olduğumuz Gümrük Birliği Anlaşmasından kaynaklanan sıkıntıları aşmak için her ülkeye özel serbest ticaret anlaşmaları yapılıyor . Türkiye , bugün dünyanın 17 . büyük ekonomisi haline geldi . Eskiden yaptığımız ihracatı sadece Avrupa ' ya yapıyorduk . Şimdi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi hedefimiz olmalı , özellikle Hataylıların . Hatay ' ın Suriye ile sınır kapısı olması sayesinde Hatay ' ı diğer illere göre daha avantajlı kılıyordu . Akrabalarımızla iş yapar gibi güzel ve kolay bir ticaretimiz vardı . Şimdi Hatay tıpkı Suriye ile olan bu avantajını Doğu Akdeniz bölgesine taşımalı . Üretimini tek pazara odaklı ihracattan çoklu pazarlara yöneltmeli . " Hatay ' ın tıpkı Suriye ile olduğu gibi ; kısaca " MENA BÖLGESİ " olarak adlandırılan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile de ortak paydaları olduğunu belirten Mansfield ; " Bu ciddi bir avantaj . Dil , din , kültür ve damak lezzeti . Buradan yola çıkarak bu ortak özellikleri ticarete çevirebilmeliyiz .

 

O bölgelerdeki fuarlara , heyet ziyaretlerine katılım belki de sadece bölgenin üretiminden oluşan mini " Hatay İhraç Ürünleri " adıyla düzenlenecek bölgedeki ülkelerde sabit sergi açmak , tanıtım günleri organize etmelidir . Bölgenin durgunluk yaşamasına fırsat verilmeden bu tedbir paketleri süratle hayata geçirmelidir . Mesela Hatay ' ın üretimini anla tan bol görselli bir dergisi bölgede dağılmalı , hatta oralarda satılmalı ve Ticaret Müşavirliklerimize de gönderilmeli . Arapça / Fransızca / ingilizce olarak 3 dilli oları bu dergi o bölgelerde hem bir ilk olur hem de pazar bizi bölge olarak tanımaya başlar . Bir başka 3 dilli dergiyi hazırlayıp , bu sefer sadece " Kültür ve Diri Turizmi " için tüm Avrupa Beyrut / Lübnan ve Afrika ' daki eski Fransız sömürgelerine gönderilmeli , hal keza oralarda satılmalı . MISIR , AFRİKA ' NIN ALTIN KAPISIDIR . BU KAPIYI ZORLAYIP GİRİN Türkiye bu bölgesel üretim farklılıklarının ne büyük bir üstünlük olduğunun yeteri kadar farkında değil diye düşünüyorum . Her bölgenin kendine has üretimleri ile ayrı ayrı dünya ihtiyacının % 80 ni karşılayan başka bir ülke var mıdır ? Fındık / kayısı ilk akla gelenler . Mesela biz kayısıda 250 milyon dolar ciro yaparken , kayısı bizden çıktıktan sonra 4 , 5 milyar dolar ciro yapar hale gelmektedir . Elin oğlu bunu işleyerek , gıda - diyetilaçkozmetik sanayileri için müthiş bir katma değer yaratmaktadır . İşlenmiş gıdada ciddi eksiklerimiz bulunmaktadır . Örnek olarak tekrar kayısıya dönersek , kayısı artık dünya için stratejik bir ürün haline gelmiştir .

 

O halde biz de sırf kayısının işlenmesine yönelik FDI yabancı yatırımcı gelmesi için özel paketler , özel teşvikler hazırlamalıyız . 4 , 5 milyar dolar cironun vergisi bile bugün yaptığımız ciroya artı olur . Dünya ' da 200 ' deri fazla ülke varken Türkiye ' nin üretimde ilk 5 . sırada yer aldığı öyle çok özelliklerimiz var ki ; bal , çorap ilk aklıma gelen ürünler . Kendine has ürünleriyle Hatay ' iri dünya markası olabilecek güce sahip olduğunu düşünüyorum . Hatay , ülkemizin Ortadoğu ' ya açılan en önemli kapısı , Mısır ise Afrika ' nırı Altın Kapısıdır . Bu kapıyı zorlayıp girin . Ben de bu konuda hemşeriniz olarak daima yanınızdayım " dedi . Defne Rotary Kulübü Dönem Başkanı Nezahat Köseoğlu , katılımından dolayı Zuhal Mansfield ' e teşekkür ederek bir plaket verdi .