Türk iş dünyası olarak artık küresel oyuncularız

Bolge-Gazetesi 3142013 215
Haber

 

Türk iş dünyası olarak artık küresel oyuncularız ' ( DHA ) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ( DEİK ) Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , 4 yıl önce Mısır ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 800 milyon dolar olduğunu , şimdi bu rakamın 5 milyar doları geçtiğini söyledi . Zuhal Mansfield , " Bizler artık iş dünyası olarak dünya oyuncusuyuz , küresel oyuncularız . O yüzden nerede ne olduğunu bilmek du Açılımı Eylem Planı ' nı ve 2005 ' de de ' Afrika Yılı ' ilanıyla süren ilişkiler var ve Afrika ' da artık başka şeyler oluyor .

 

Dışişleri Bakanlığı ' nın 31 elçisi var . Ulaştırma Bakanlığı , ' Türk Hava Yolları ' olarak her yere uçuyor . Kızılay yardımlar gönderiyor . Ekonomi Bakanlığının açtığı ticaret müşavirlikleri canavar gibi çalışıyor . Artık eskiden bildiğimiz ne varsa , o ezberlerin hepsinin rumundayız " dedi . Adana Sanayi Odası ( ADASO ) , DEİK ve Türk Ekonomi Bankası ( TEB ) işbirliğiyle , ADASO Konferans Salonu ' nda ' Afrika Uzak Değil ' konulu seminer düzenlendi . Çok sayıda işadamının katıldığı seminerin açılışında konuşan ADASO Başkanı Sadi Sürenkök , Afrika kıtasınm Türkiye için önemini anlattı . TEB Büyük Kurumsal Müşteriler Genel Müdür Yardımcısı Başar Ordukaya , BNP Paribas Afrika Bölge Direktörü Vincent Davignon ve TEB KOBİ Bankacılığı Bölge Direktörü Halil Vurarark ' m da konuşmacı olarak katıldığı seminerde , DEİK Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , Afrika pazarıyla ilgili bilgi verip önerilerini sıraladı . BAKANLARI ÖVDÜ Afrika kıtasında çok ciddi ekonomik potansiyel bulunduğunu kaydeden Mansfield , şöyle devam etti : " Bizim de iş dünyası olarak oradaki pastadan pay almamız gerekiyor .

 

Afrika ile ilgili 1989 ' da İsmail Cem ' in Afrika atılımıyla başlayan , 1998 ' de dı ' Afrika bozulma zamanı geldi . Bunu da hem siyasi yapıyla , hem de iş dünyasıyla hep birlikte eİ ele yapıyoruz . Genel sorunumuz belli zaten . Avrupa ile yapmış olduğumuz Gümrük Birliği Anlaşması ' ndan kaynaklanan sıkıntılar var . Bunları da aşmak adına , bakanlarımız gece gündüz demeden çalışıp , her ülkeye has serbest ticaret anlaşmaları yapıyorlar bizim önümüzün açılması için . " ' KENTSELLEŞME EKONOMİYİ AYAKTA TUTTU ' Türkiye ' nin , inanılmaz bir başarı göstererek geçen yıllarda yüzde 8 . 9 oranında bir yükselmeyi yakaladığını aktaran Zuhal Mansfield , şunları belirtti : " Bunu nasıl yakaladı ? 1980 ' li yıllarda 3 milyar dolar ihracatımız var > şimdi 150 milyar dolar ihracatımız var . O zaman sanayinin ihracattaki payı yüzde 10 , şimdi yüzde 92 . Peki şimdi nereye gidebiliriz ? Zaten sanayi yüzde 92 oranıyla ihracatta pay almış . 1980 ' li yıllardan bugüne dünyanm 17 ' inci büyük ekonomisi haline gelmişiz . Bunun en büyük nedeni kentselleşme . Şehirlere çok ciddi bir göç almışız . Göç kendi ekonomisini de beraberinde getirmiş . Sosyologlara baktığınız zamanda 15 yılda yüzde 60 ' lık bir kentselleşmeyi , insan ve hava kirliliği gibi nedenlerle çok kötü görüyorlar . Ekonomistler ise bu kentselleşmenin ekonomiyi getirdiği noktaya dikkat çekiyorlar . Ekonomiyi ayakta tutan kentselleşme işte burada . Yaklaşık 500 bin ev , 5 . 4 milyon tane beyaz eşya , 24 milyon tane cep telefonu kullanmışız . Türkiye ' ye milyonlarca turist gelmiş .

 

Bunlarm hepsi ekonomiyi ayakta tutmuş . " ESKİDEN AVRUPA ' DA RÜZGAR ESSE , ZATÜRRE OLURDUK ' Afrika ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan yararlanılmasını isteyen Zuhal Mansfield , sözlerini şöyle tamamladı : " Eskiden yaptığımız ihracatı sadece Avrupa ' ya yapıyorduk . Avrupa ' da rüzgar esermiş , biz burada zatürree olurmuşuz . Şimdi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi çok ciddi şekilde Akdeniz ' de hüküm sürebileceğimiz , yer alabileceğimiz , çok sağlıklı ihracat yapacağımız yerler haline geldi .

 

Bunun savunucusuyum . Neden ? Çünkü Süveyş Kanalı ' nı indikten sonra birçok rakip çıkmaya başlıyor . Süveyş ' i indiniz mi , bir defa daha ucuz nakliyeyle mal getiren ülke sizin önünüze geçiyor . Çin ve Hindistan gibi çoklu üretim yapan ülkeler sizin önünüze geçiyor . Bu açıdan Süveyş ' in üstü bizim hedef bölgelerimiz olmalı . Ama Akdeniz ' de bir Arap Baharı yaşandı . Bu Arap Baharı ' nda aylık 100 milyar dolarlık ticaret durdu . Bu 100 milyar dolarlık sıkıntı , bir kaç ay idare etti ama 8 aya çıkınca Akdeniz iflas etti . Dolayısıyla euro Bölgesi çok ciddi bir darbe aldı . Euro Bölgesi , geçtiğimiz günlerde hemen tedbir paketlerini devreye soktu , Kore , Japonya ve Amerika ile serbest ticaret anlaşması yaptı . Türk iş dünyası olarak biz bunu seyretmemeliyiz . Hemen tedbir paketlerimizi alıp , ' Biz Afrika ' da neler yapabiliriz ? ' kısmım düşünüyoruz . 4 yıl önce Mısır ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmimiz 800 milyon dolardı , şimdi 5 milyar doları geçti . Yatırımlarımız sadece 400 milyon dolardı , 2 milyar dolara ulaştık . Mısır ' da 60 bin Mısırlı ' yı istihdam eder hale geldik . Bizler artık iş dünyası olarak dünya oyuncusuyuz , küresel oyuncularız . O yüzden nerede ne olduğunu bilmek durumundayız . "