Türk işadamları daha çok çaba sarf etmeli

Ayrintili-Haber 3152013 214
Haber

Türk işadamları daha çok çaba sarf etmeli DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu ( DEİK ) Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfıeld , Afrika denildiğinde kafalara sokulan ' açlık ve hastalık ' görüntülerinin ötesinde orada ciddi bir ekonominin bulunduğunu söyledi . Mansfıeld , Türk iş dünyasının bu pastadan pay alması gerektiğini vurguladı .

 

Türk işadamları daha çok çaba sarf etmeli DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu ( DEİK ) Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfıeld , Afrika denildiğinde kafalara sokulan ' açlık ve hastalık ' görüntülerinin ötesinde orada ciddi bir ekonominin bulunduğunu söyledi . Mansfıeld , Türk iş dünyasının bu pastadan pay alması gerektiğini vurguladı . Adana Sanayi Odası ( ADASO ) . Türk Ekonomi Bankası ( TEB ) ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen " Afrika Uzak Değil " konulu bir seminerde konuşan Zuhal Mansfıeld , Türkiye haricindeki 19 Akdeniz ülkesinde ekonomik veya siyasi kargaşa olduğunu kaydetti . Türkiye ' nin bu yüzden rol modelliğini üstlendiğini belirten Mansfıeld . önümüzdeki 20 yılda Afrika ' da 2 . 7 trilyonluk bir ekonomiden bahsedildiğini dile getirdi . Afrika ' yı 1 milyar nüfusu ile Amerika ve Fransa ' dan daha çok İngilizce ile Fransızca ' nın konuşulduğu bir yer olarak tarif eden Mansfıeld . " Dolayısı ile bizim de orda olma zamanı . 2005 ' i Afrika yılı ilan ettiğimiz o coğrafyada artık başka şeyler oluyor . Orada büyükelçiliklerimizin sayısı 31 ' e ulaştı . THY ' her yere uçmaya başladı . Kızılay destekler veriyor .

 

Ekonomik bakanlığımızın açtığı ticari müşavirlikler canavar gibi çalışıyor . Artık eskiden bildiğimiz o ezberlerin hepsinin bozulma zamanı . Bunu siyasi ve iş dünyası olarak el ele yapıyoruz . " dedi . Gümrük Birliği ( GB ) Anlaşması ' ndan kaynaklanan sıkıntıların aşılması için ilgili bakanlıkların her ülkeye has serbest ticaret anlaşmaları imzaladığını hatırlatan Mansfıeld , Türkiye ' nin geçtiğimiz yıllarda 8 . 9 oranında bir büyüme ile inanılmaz bir başarı yakaladığını anlattı . 1980 ' lerde yılarda 3 milyar dolar seviyesindeki ihracatın 150 milyar dolara ; sanayinin ihracattaki payının yüzde 10 ' dan yüzde 92 ' ye yükseldiğine dikkat çeken Mansfıeld . şöyle devam etti : " Dünyanın 17 büyük ekonomisi haline gelmişiz . AFRIKA IŞ VE MISM Geçmişte sadece Avrupa ' ya ihracat yapıyorduk . Avrupa ' da rüzgar eser . biz burada zatürree olurduk . Şimdi yaptığımız yatırımlara risklerimizi de azalttık . Orta Doğu ve Kuzey Afrika ciddi şekilde hüküm sürebileceğimiz yerler haline geldi . Akdeniz ' deki ' Arap baharı ' ile aylık 100 milyar dolarlık ticaret durdu . Bu sıkıntı 8 ' inci ayından sonra Akdeniz iflas etti . Dolayısı ile çok ciddi bir darbe alan Euro bölgesi tedbirlerini devreye soktu . Kore , Japonya ve Amerika ile serbest ticaret anlaşması imzaladı . Türk iş dünyası olarak bunu seyretmemeliyiz . Bizde hemen tedbir paketlerimizi alıp . Afrika da nasıl yapılanabilirsizin . peşindeyiz .

 

" TÜRK OKULLARI AFRİKA ' DA İHRACATÇININ ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR TEB Büyük Kurumsal Müşteriler Genel Müdür Yardımcısı Başar Ordukaya ise uzun yıllar batı sömürgesi altında kalan Afrika kıtasının bugüne kadar ihmal edildiğine işaret etti . Dünyadaki doğal kaynakların yüzde 3540 ' nın Afrika ' da ol duğunu açıklayan Ordukaya , doymamış o pazarda Türkiye ' nin diğer ülkelere göre daha avantajlı durumda olduğunu bildirdi . Türk ihracatçının risk almaktan çekinmediğini söyleyen Ordukaya , son bir yılda Afrika ' ya yapılan ihracatın 10 . 3 milyar dolardan - yüzde 30 ' luk artışla13 . 5 milyar dolara yükseldiğini kaydetti . Hükümeti bu yönde çok başarılı bulduğunu ifade eden Ordukaya . şunları söyledi : " Bugüne kadar işadamları kendileri beli şeyleri yapmaya çalışıyordu . Şimdi başbakanımız gidip söke söke her yerden işi istiyor . Bu çok önemli bir şey . Çok fazla konuşulmuyor . Fakat Afrika ' da çok sayıda Türk okulu var . Orda Türkçe öğretiliyor . Birçok devlet adamının ve işadamının çocukları bu okullarda okuyor . Orada okuyan çocukların velileri Türkiye ' deki ihracatçılarla ortaklık yapıyor . Bu aslında bizim görmediğimiz aşağıdan gelen bir destek . " ADASO Başkanı Sadi Sürenkök ise Afrika ' nın yeniden keşfedildiğini söyledi .

 

60 ' tan fazla metal ve minarelin çıkartıldığı : dünya altın rezervinin yüzde 40 ' ı kobaltın yüzde 60 ' ı ve değerli taş rezervinin yüzde 90 ' nın bu kıtada bulunduğunu açıklayan Sürenkök . " Afrika . Türk ihracatçıları için büyük bir alternatif . Ülkemizin 40 katı büyüklükte . Bu büyük pazardan pay almak için herkes yarış halinde . Türkiye ' nin Afrika Kıtası ile karşılıklı ticaret hacmi 2012 ' de yaklaşık 20 milyar dolar . Yatırımcının bu pazarda 1 , 5 milyar dolarlık yatırımı var . Pazarın 20 yıl sonra 2 . 6 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor . Dolayısı ile Türk işadamlarının bu büyük pazardan daha çok pay almaları için çaba harcaması gerekir . " şeklinde konuştu . ADASO ' daki seminerin ilk bölümünde BNP Paribas Afrika Bölge Direktörü Vincent Davıgnon . TEB KOBİ Bankacılığı Bölge Direktörü Halil Vurarark da birer sunum yaptı .