AFRİKA DA PAY İÇİN ÇABALAYALIM

Kent-Gazetesi-Bursa 3142013 212
Haber

Afrika ' da pay Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ( DEİK ) Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Mısır İş Konseyi Başkam Zuhal Mansfıeld , Afrika denildiğinde kafalara sokulan ' açlık ve hastalık ' görüntülerinin ötesinde orada ciddi bir ekonominin bulunduğunu söyledi . Mansfıeld , Türk iş dünyasının bu pastadan pay alması gerektiğini vurguladı .

 

TÜRKİYE ROL MODEL Adana Sanayi Odası ( ADASO ) , Türk Ekonomi Bankası ( TEB ) ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen " Afrika Uzak Değil " konulu bfr seminerde konuşan Zuhal Mansfıeld , Türkiye haricindeki 19 Akdeniz ülkesinde ekonomik veya siyasi kargaşa olduğunu kaydetti . Afrika ' yı 1 milyar nüfusu ile Amerika ve Fransa ' dan daha çok İngilizce ile Fransızca ' nın konuşulduğu bir yer olarak tarifeden Mansfıeld , " Dolayısı ile bizim de orda olma zamanı . 2005 ' i Afrika yılı ilan ettiğimiz o coğrafyada artık başka şeyler oluyor . Orada büyükelçiliklerimizin sayısı 3 l ' e ulaştı . THY ' her yere uçmaya başladı . Kızılay destekler veriyor .

 

Ekonomik bakanlığımızın açtığı ticari müşavirlikler canavar gibi çalışıyor . Artık eskiden bildiğimiz o ezberlerin hepsinin bozulma zamanı . Bunu siyasi ve iş dünyası olarak el ele yapıyoruz . " dedi . Gümrük Birliği ( GB ) Anlaşması ' ndan kaynaklanan sıkıntıların aşılması için ilgili bakanlıkların her ülkeye has serbest ticaret anlaşmaları imzaladığını hatırlatan Mansfıeld , şöyle devam etti : " Dünyanın 17 büyük ekonomisi haline gelmişiz . Geçmişte sadece Avrupa ' ya ihracat yapıyorduk . Avrupa ' da rüzgar eser , biz burada zatürree olurduk . Şimdi yaptığımız yatırımlara risklerimizi de azalttık . Oıta Doğu ve Kuzey Afrika ciddi şekilde hüküm sürebileceğimiz yerler haline geldi .

 

Akdeniz ' deki ' Arap bahan ' ile aylık 100 milyar dolarlık ticaret durdu . Bu sıkıntı 8 ' inci ayından sonra Akdeniz iflas etti . Dolayısı ile çok ciddi bir darbe alan Euro bölgesi tedbirlerini devreye soktu . Kore , Japonya ve Amerika ile serbest ticaret anlaşması imzaladı . Türk iş dünyası olarak bunu seyretmemeliviz . Bizde hemen tedbir paketlerimizi alıp , Afrika da nasıl yapılanabilirsizin , peşindeyiz , " ( cihan )