Amacımız Geleceğin İş Kadınlarını Yetiştirmek

Kirk-Asir 372013 191
Haber

Güder : " MKÜ Olarak Amacımız Geleceğin İş Kadınlarını Yetiştirmek " dünyayı oldukça geriden takip ediyoruz . Üniversite olarak Cumhuriyet ' in 100 . yılını kutlayacağımız ve 2023 ' e yaklaştığımız bugünlerde kadın girişimciliğini teşvik etmek , geleceğin başarılı iş kadınlarını yetiştirmektir .

 

" TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen , Türkiye ' de çalışan kadın oranının yüzde 26 ' dan yüzde 30 ' lara çıktığını söyleyerek " Bir işe başlarken kendinize rakip olarak gördüğünüz erkeklerden çekinmeyin . Onlardan birçok üstün yönünüz olduğunu unutmayın . Her zaman için dikkatli ve fırsatçı olun , fırsatları avantaja çevirmeyi öğrenin " dedi . KAGİDER Kurucu Oyesi , TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kur . Başk , TürkMısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , Türk mermer sektörü için dünyanın en büyük pazarını Çin ' de kendisinin kurduğunu ifade ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü : " Bugün Türkiye Çin ' e milyarlarca dolarlık ihracat yapıyor ve ben bundan gurur duyuyorum .

 

Benim en büyük şansım , yaşadığım bu ülkelerin hiç birinde kadınerkek ayrımı olmamasıydı . Ancak ülkemde çalışan kadın olmak , hele işveren olmak hala zor . ' Kadının çalışmasını destekliyorum ' diyenlerin ne kadar samimi olduğunu anlamanız için ; eşi , kızı , gelini veya kız kardeşi çalışıyor mu ? Ona bakın . Oysa buna gerçekten inanmalı ve destek olmalılar . Çünkü Türk kadını daha kararlı daha savaşçı , daha akıllı . 75 milyon nüfusumuzun yarısı kadın ve devre dışı ! Parası olmayana her türlü devlet desteği var . Kadın girişimci için ; KOSGEB , ABİGEM , Kalkınma Ajanslarının iş fikri olana ayırdığı fonlar var . Dahası TOBB ' a bağlı " Kadın ve Genç Girişimci Kurulları " var . Bu kurumlardan , fonlardan nasıl yararlanacağınız konusunda bilgi desteği alabilirsiniz . Bizim zamanımızda hiç bir imkân yoktu ama malzeme olmadan helva yapmayı başardım . Kararlı ve cesur olun . başarısızlık karşısında yılmayın .

 

Demirin çelik olduğu an en kızgın andır , bunu unutmayın . Memleketimizin bize , girişimci olacak her bireyine ihtiyacı var ! Gelecek beklenmez , tasarlanır , geleceğinizi tasarlayın . " MkÜ Rektörü Prof . Dr . Hüsnü Salih Güder ' in konuşmacılara birer plaket sunduğu konferansa ; TOBB Gaziantep ve TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu , BPW Hatay Kulübü Üyeleri , ayrıca çok sayıda öğrenci katıldı . Mustafa Kemal Üniversitesi Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu ( MKÜ KAĞİT ) tarafından , Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ' Kadın Girişimcileri Konferansı ' Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu ' nda yapıldı . MKÜ KAĞİT Başkanı Birtan Şahin , konferansı düzenlemekteki amaçlarının ; her biri kendi alanında çok başarılı , rol model olabilecek iş kadınlarını üniversite öğrencileriyle buluşturmak , kadın girişimcinin ülke ekonomisindeki önemini bir kez daha vurgulamak olduğunu söyledi . Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof . Dr . Hüsnü Salih Güder , dünyada yapılan her türlü işin içinde kadınların varlığının inkâr edilemeyeceğini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti : " Kadınlar hayatımızın en önemli parçasını oluşturuyor , ilk çağlardan bu yana kadınların toplum ve iş hayatı içerisindeki yeri artarak genişliyor . Türkiye olarak kadınların iş hayatımızda yer edinmeleri biraz zor oldu