GELECEK BEKLENMEZ TASARLANIR

Kent-Gazetesi-Hatay 372013 190
Haber

TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zuhal Nansfield : TASARLANIR TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield : " Kadın girişimci için ; KOSGEB , ABİGEN , Kalkınma Ajanslaıinın iş fikri olana ayırdığı fonlar var . Dahası TOBB ' a bağlı ' Kadın ve Genç Girişimci Kurulları1 var . Bu kurumlardan , fonlardan nasıl yararlanacağınız konusunda bilgi desteği alabilirsiniz . Bizim zamanımızda hiç bir imkân yoktu ama malzeme olmadan helva yapmayı başardım . Kararlı ve cesur olun , başarısızlık karşısında yılmayın . Demirin çelik olduğu an en kızgın andır , bunu unutmayın . " bu yana kadınların toplum ve iş hayatı içerisindeki yeri artarak genişliyor . Türkiye olarak kadınların iş hayatımızda yer edinmeleri biraz zor oldu . Bu konuda dünyayı oldukça geriden takip ediyoruz . Üniversite olarak amacımız ; Cumhuriyet ' in 100 . yılını kutlayacağımız ve 2023 ' e yaklaştığımız bugünlerde kadın girişimciliğini teşvik etmek , geleceğin başarılı iş kadınlarını yetiştirmektir . "

 

- BİR ÇOK ÜSTÜN YÖNÜNÜZ VAR Türkiye ' de çalışan kadın oranının yüzde 26 ' dan yüzde 30 ' lara çıktığını söyleyen TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugütmen ise , " Bir işe başlarken kendinize rakip olarak gördüğünüz erkeklerden çekinmeyin . Onlardan birçok üstün yönünüz olduğunu unutmayın . Her zaman için dikkatli ve fırsatçı olun , fırsatları avantaja çevirmeyi öğrenin " diye konuştu .

 

- GÜÇLÜ AİLE YAPISI ÖNEMLİTOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkam Mehpare Kileci de başarılı bir iş kadını olmak için ailenin asla arka planda bırakılmaması gerektiğini söyleyerek şu mesajı verdi : " Toplumda kadınların başarılı olamayacağı yönünde bir önyargı bulunuyor . Aslında bu ön yargıyı oluşturan da yitıe bizler yani kadınlarız , bu dezavantajı biz oluşturuyoruz . Şunu unutmayın ki başarılı olabilmenin ana kaynağı güçlü bir aile yapısıdır . Çalışalım , üretelim ve üretenin de kıymetini bilelim . "

 

- GELECEĞİNİZİ TASARLAYIN - KAGİDER Kurucu Üyesi , TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı TürkMısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfıeld de yaptığı konuşmasında , Türk Mermer Sektörü için Dünya ' nın en büyük pazarını Çin ' de kendisinin kurduğunu ifade ettiği konuşmasında şu tespitlere yer verdi : " Bugün Türkiye Çin ' e milyarlarca dolarlık ihracat yapıyor ve ben bundan gurur duyuyorum . Benim en büyük şansım , yaşadığım bu ülkelerin hiç birinde kadınerkek ayrımı olmamasıydı . Ancak ülkemde çalışan kadın olmak , hele işveren olmak hala zor . ' Kadının çalışmasını destekliyorum ' diyenlerin ne kadar samimi olduğunu anlamanız için : eşi , kızı , gelini veya kız kardeşi çalışıyor mu ? Ona bakın . Oysa buna gerçekten inanmalı ve destek olmalılar . Çünkü Türk kadını daha kararlı daha savaşçı , daha akıllı . 75 milyon nüfusumuzun yarısı kadın ve devre dışı ! Parası olmayana her türlü devlet desteği var . Kadın girişimci için ; KOSGEB , ABİGEM , Kalkınma Ajansları ' nın iş fikri olana ayırdığı fonlar var . Dahası TOBB ' a bağlı Kadın ve Genç Girişimci Kurulları ' var . Bu kurumlardan , fonlardan nasıl yararlanacağınız konusunda bilgi desteği alabilirsiniz . Bizim zamanımızda hiç bir imkân yoktu ama malzeme olmadan helva yapmayı başardım . Kararlı ve cesur olun , başarısızlık karşısında yılmayın . Demirin çelik olduğu an en kızgın andır , bunu unutmayın . Memleketimizin bize , girişimci olacak her bireyine ihtiyacı var ! Gelecek beklenmez , tasarlanır , geleceğinizi tasarlayın . "

 

- KADINLAR FEMİNEN MESLEKLERE YÖNELİYOR KAGİDER , ANGİKAD ve BPW Hatay Kulübü Üyesi Zeynep Rüstemoğlu ise konuşmasında , Türkiye ' de kadınların hala toplumsal üretimin dışında tutularak ucuz ve vasıfsız işgücü olarak görüldüğünü söyledi . Rüstemoğlu , sözlerine devam etti : " Kadının eviş hayatı arasında denge kurmak zorunda olması ; kadınların anneeş rolünün bir uzantısı gibi değerlendirilen öğretmenlik , hemşirelik gibi feminen mesleklere yönelmesine yol açıyor , böylece kariyerini de oluşturması zorlaşıyor . Erkek egemen toplumda kadın olmanın zorluklarını zaman zaman yaşamak normal , ama üretimin cinsiyet üstü bir gücü olduğuna inanıyorum . Başarının yolunun erkek ya da kadın için farklı olmadığım düşünüyorum . Temel koşul kimselere dayanmadan , sadece kendi yeteneklerinize güvenerek yola koyulmak , başkalarının risk olarak gördüğü işleri fırsat olarak değerlendirebilmek , vizyon sahibi olabilmektir . Türk Silahlı Kuvvetleri ' ne zırhlı araç üreten FXSS Savunma Sistemleri A . Ş . ' de , USTAFA teknoloji transfer bölümünde çalışırken firma küçülmeye karar verince işten çıkartıldım . Aynı yıl , beraber çalıştığımız bir arkadaşımla birlikte , aldığımız tazminatı sermaye yaparak " Forum Mühendislik " i kurduk . Kurulmamızdan sadece 3 ay sonra 1 milyon USD değerinde kontratlar üstlendik . Pes etmedim , çok çalıştım . Sektörümüzde bir kadın olmak ve özellikle de girişimci rolünü üstlenmem konusundaki gayretlerimi değerlendiren , Garanti Bankası , Ekonomist Dergisi ve KAGİDER , birlikte düzenledikleri , 5 . 600 kişinin katıldığı yarışmada Türkiye ' nin Kadın Girişimcisi ' ödülüne beni layık gördüler . Bu ödül beni inanılmaz derecede mutlu etti . " MKÜ Rektörü Prof . Dr . Htısnü Salih Güderin konuşmacılara birer plaket sunduğu konferansa : TOBB Gaziantep ve TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu , BPW Hatay Kulübü Üyeleri , ayrıca çok sayıda öğrenci katıldı . Haber Merkezi Mustafa Kemal Üniversitesi Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu ( MKÜ KAĞİT ) tarafından Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ' Kadın Girişimcileri Konferansı ' Mustafa Kemal Üniversitesi ( MKÜ ) Atatürk Konferans Salonu ' nda yapıldı . MKÜ KAĞİT Başkanı Birtan Şahin , konferansı düzenlemekteki amaçlarının , her biri kendi alanında çok başarılı , rol model olabilecek iş kadınlarını üniversite öğrencileriyle buluşturmak , kadın girişimcinin ülke ekonomisindeki önemini bir kez daha vurgulamak olduğunu söyledi . - DÜNYA YI GERİDEN TAKİP EDİYORUZMustafa Kemal Üniversitesi ( MKÜ ) Rektörü Prof . Dr . Hüsnü Salih Güder ise , dünyada yapılan her türlü işin içinde kadınların varlığının inkâr edilemeyeceğini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti : " Kadınlar hayatımızın en önemli parçasını oluşturuyor .