MKÜ KAGİT tarafından , Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ' Kadın Girişimcileri Konferansı ' yoğun ilgi gördü

Atayurt-Gazetesi 372013 186
Haber

 

MKÜ KAGİT tarafından , Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ' Kadın Girişimcileri Konferansı ' yoğun ilgi gördü Memleketin girişimci olacak her bireyine ihtiyacı var ATAYURT Haber Merkezi Mustafa Kemal Üniversitesi Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu ( MKÜ KAĞİT ) tarafından , Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ' Kadın Girişimcileri Konferansı ' Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu ' nda yapıldı .
 
MKÜ KAĞİT Başkanı Birtan Şahin , konferansı düzenlemekteki amaçlarının ; her biri kendi alanında çok başarılı , rol model olabilecek iş kadınlarını üniversite öğrencileriyle buluşturmak , kadın girişimcinin ülke ekonomisindeki önemini bir kez daha vurgulamak olduğunu söyledi .


 

 
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof . Dr . Hüsnü Salih Güder , dünyada yapılan her türlü işin içinde kadınların varlığının inkâr edilemeyeceğini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti : " Kadınlar hayatımızın en önemli parçasını oluşturuyor . İlk çağlardan bu yana kadınların toplum ve iş hayatı içerisindeki yeri artarak genişliyor . Türkiye olarak kadınların iş hayatımızda yer edinmeleri biraz zor oldu . Bu konuda dünyayı oldukça geriden takip ediyoruz . Üniversite olarak amacımız ; Cumhuriyet ' in 100 . yılını kutlayacağımız ve 2023 ' e yaklaştığımız bugünlerde kadın girişimciliğini teşvik etmek , geleceğin başarılı iş kadınlarını yetiştirmektir .
 
" UGUTMEN : ERKEKLERDEN ÇEKİNMEYİN TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen , Türkiye ' de çalışan kadın oranının yüzde 26 ' dan yüzde 30 ' lara çıktığını söyleyerek " Bir işe başlarken kendinize rakip olarak gördüğünüz erkeklerden çekinmeyin . Onlardan birçok üstün yönünüz olduğunu unutmayın . Her zaman için dikkatli ve fırsatçı olun , fırsatları avantaja çevirmeyi öğrenin " dedi .
 
KİLECİ : BAŞARININ ANA KAYNAĞI GÜÇLÜ BİR AİLE YAPISIDIR TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mehpare Kileci , başarılı bir iş kadını olmak için ailenin asla arka planda bırakılmaması gerektiğini söyleyerek ; " Toplumda kadınların başarılı olamayacağı yönünde bir önyargı bulunuyor . Aslında bu ön yargıyı oluşturan da yine bizler yani kadınlarız , bu dezavantajı biz oluşturuyoruz . Şunu unutmayın ki başarılı olabilmenin ana kaynağı güçlü bir aile yapısıdır . Çalışalım , üretelim ve üretenin de kıymetini bilelim " dedi . 11 Gelecek Beklenmez , Tasarlanır . . . Geleceğinizi Tasarlayın .
 
" MANSFİELD : İŞVEREN OLMAK HALA ZOR KAGİDER Kurucu Üyesi , TOBB Bilecik Kadiri Girişimciler Kurulu TürkMısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield , Türk mermer sektörü için dünyanın en büyük pazarını Çin ' de kendisinin kurduğunu ifade ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü : " Bugün Türkiye Çin ' e milyarlarca dolarlık ihracat yapıyor ve ben bundan gurur duyuyorum . Benim en büyük şansım , yaşadığım bu ülkelerin hiç birinde kadınerkek ayrımı olmamasıydı . Ancak ülkemde çalışan kadın olmak , hele işveren olmak hala zor . ' Kadının çalışmasını destekliyorum ' diyenlerin ne kadar samimi olduğunu arılamanız için ; eşi , kızı , gelini veya kız kardeşi çalışıyor mu ? Ona bakın . Oysa buna gerçekten inanmalı ve destek olmalılar . Çünkü Türk kadını daha kararlı daha savaşçı , daha akıllı . 75 milyon nüfusumuzun yarısı kadın ve devre dışı ! Parası olmayana her türlü devlet desteği var . Kadın girişimci için ; KOSGEB , ABİGEM , Kalkınma Ajanslarının iş fikri olana ayırdığı fonlar var . Dahası TOBB ' a bağlı " Kadın ve Genç Girişimci Kurulları " var . Bu kurumlardan , fonlardan nasıl yararlanacağınız konusunda bilgi desteği alabilirsiniz . Bizim zamanımızda hiç bir imkân yoktu ama malzeme olmadan helva yapmayı başardım . Kararlı ve cesur olun , başarısızlık karşısında yılmayın . Demirin çelik olduğu an en kızgın andır , bunu unutmayın . Memleketimizin bize , girişimci olacak her bireyine ihtiyacı var ! Gelecek beklenmez , tasarlanır , geleceğinizi tasarlayın .
 
" RÜSTEMOĞLU : KENDİ YETENEKLERİNİZE GÜVENEREK YOLA KOYULUN KAGİDER , ANGİKAD ve BPW Hatay Kulübü Üyesi Zeynep Rüstemoğlu , Türkiye ' de kadınların hala toplumsal üretimin dışında tutularak ucuz ve vasıfsız işgücü olarak görüldüğünü söylediğini söyleyerek sözlerine devam etti : " Kadının eviş hayatı arasında denge kurmak zorunda olması ; kadınların anneeş rolünün bir uzantısı gibi değerlendirilen öğretmenlik , hemşirelik , gibi feminen mesleklere yönelmesine yol açıyor , böylece kariyerini oluşturması zorlaşıyor . Erkek egemen toplumda kadın olmanın zorluklarını zaman zaman yaşamak normal , ama üretimin cinsiyet üstü bir gücü olduğuna inanıyorum . Başarının yolunun erkek ya da kadın için farklı olmadığını düşünüyorum . Temel koşul kimselere dayanmadan , sadece kendi yeteneklerinize güvenerek yola koyulmak , başkalarının risk olarak gördüğü işleri fırsat olarak değerlendirebilmek . vizyon sahibi olabilmektir . Türk Silahlı Kuvvetleri ' ne zırhlı araç üreten FNSS Savunma Sistemleri A . Ş . ' de . teknoloji transfer bölümünde çalışırken firma küçülmeye karar verince işten çıkartıldım . Aynı yıl , beraber çalıştığımız bir arkadaşımla birlikte , aldığımız tazminatı sermaye yaparak " Forum Mühendislik " i kurduk . Kurulmamızdan sadece 3 ay sonra 1 milyon USD değerinde kontratlar üstlendik . Pes etmedim , çok çalıştım . Sektörümüzde bir kadın olmak ve özellikle de girişimci rolünü üstlenmem konusundaki gayretlerimi değerlendiren , Garanti Bankası , Ekonomist Dergisi ve KAGİDER , birlikte düzenledikleri , 5 . 600 kişinin katıldığı yarışmada " Türkiye ' nin Kadın Girişimcisi " ödülüne beni layık gördüler . Bu ödül beni inanılmaz derecede mutlu etti " dedi MKÜ Rektörü Prof . Dr . Hüsnü Salih Güder ' in konuşmacılara birer plaket sunduğu konferansa ; TOBB Gaziantep ve TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu , BPW Hatay Kulübü Üyeleri , ayrıca çok sayıda öğrenci katıldı .