Ünlüler Tiyatrosunun Provasında Neler Oldu ?

Hurriyet-Kelebek 332013 183
Haber

Bir süredir harıl harıl prova yapıyoruz . Abdurrahim Albayrak ' tan Hülya Avşar ' a , Ayşegül Dinçkök ' ten Hamdi Akın ' a kadar kalabalık bir kadroyuz . . . 7 Mart ' ta sahnelenecek Çaba Gala ' da sahneye yine birbirinden ünlü isimler çıkacak ve ekranların popüler dizilerinden yazılmış skeçler oynayacaklar . İşte o provalarda neler yaşanıyor , neler oluyor . . .

Çaba Derneği , 2005 yılında kurulmuş bir dernek . . . Açılımı ; Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği . Başkanlığını Dr . Özlem Cankurtaran ' ın yaptığı dernek geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiği Çaba Gala ' yla adından söz ettirmişti . Popüler TV dizileri ve karakterleri üzerine yazılan skeçleri iş dünyasından medyaya , sanatçılardan doktorlara farklı kesimlerden tanınmış isimler oynamıştı . Geçen yıl Çaba Derneği bu oyunlardan birinde benim de rol almamı teklif etmişti . Ancak o tarihlerde yurtdışında olduğum için geçen yıl ilki gerçekleştirilen Çaba Gala ' da yer alamadım . Bu yü yeniden teklif edince , " Kaçış yok " diyerek kabul ettim . İŞİN EN ZOR YANI PROVA SAATİ BELİRLEMEK İtiraf edeyim , ben bu işin bu kadar ciddi yapıldığını hiç tahmin etmiyordum .

Yönetmenimiz Ali Sunal . . . Haftanın iki günü prova yapıyoruz , sahneye çıkıyoruz , ezber geçiyoruz . . . Bu sene sahnelenecek 5 oyun var ; " İntikam " , " Kuzey Güney Doğu Batı " , " Pamuk Prenses ve Pis Yedili " , " Muhteşem Yüzyü " ve " Karadayı " . . . Oyuncu kadrosunda kimler yok ki ; Abdurrahim Albayrak ' tan Ayşegül Dinçkök ' e , Hamdi Akm ' dan Hülya Avşar ' a ve Yosun Güreli ' ye . . . Her birinin işi başından aşkın . . . Dakikası para olan işadamları var kadroda . . . Asla sahneye çıkmaz denilen isimler var . . . Peki tüm bu isimleri aynı prova saatinde buluşturmak , haftanın iki günü bir araya getirmek kolay mı ? " İşin en zor yanı bu zaten " diyor Çaba Derneği Başkam Özlem Cankurtaran . Sadece bu işle uğraşan , herkese uyacak doğru prova saatini bulmaya çalışan bir ekip var . Sürekli birbirinden ünlü isimlerle mesajlaşıp , konuşuyorlar . İşadamlarının kimi yurtdışında , kimi önemli toplantıda . . . Ama bir şekilde oluyor işte , herkes provalara zaman ayırıyor , işini gücünü bırakıp gönüllü olarak çabalıyor . Ne için ? Çaba Derneği ' nin çalışmalarına destek vermek için . . . Çünkü bu yüki galadan elde edüecek gelirle Florya Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü binası yenilenecek . . . Gala tarihi 7 Mart . . . Yani bu perşembe akşamı . . .

6 Mart ' ta genel provamız var . . . O tarihe kadar da en az iki prova daha . . . ABDURRAHİM ALBAYRAK ' TAN 300500 DANSI Peki provalar nasü geçiyor ? Gülmekten oynayamıyoruz desem anlatmış olurum herhalde . . . Bizim oyun , " Kuzey Güney Doğu Batı " . . . Kuzey rolünde Abdurrahim Albayrak , Güney rolünde Hamdi Akın var . Ben geçtiğimiz yıl Ertuğrul Özkök ' ün üstlendiği Batı rolünü oynuyorum . Doğu rolü Murat Aksu ' nun , Cemre rolünde Burcu Karabacak , Handan rolünde Esra Bir ol , Sami rolünde Erol Aksoy , Ali rolünde ise Sedat Bir ol var . . . Tabii kadroda Abdurrahim Albayrak olunca kopmamak imkansız . . . Provalarımızdan biri geçen haftaki olaylı GalatasarayOrdu maçından bir gün sonraydı . . . Albayrak prova aralarında hakemin kararım nasıl Fatih Terim ' e ve oyunculara söylediğini , Terim ' i nasü tribüne aldığım , hakemin kendisine ne dediğini anlatıp duruyordu . . . 42 ' lik maçın etkisinden hâlâ kurtulamamıştı .

Sahnede de aynı şekilde eğlenceli Albayrak . . . Cemre yüzünden Hamdi Akm ' la Abdurrahim Albayrak ' m birbirlerine diklendikleri sahneyi biz büe " Eyvah birazdan kavga çıkacak " diye izliyoruz . . . Ya Abdurrahim Albayrak ' m 300500 dansı . . . Bir sahnede Cemre rolündeki Burcu Karabacakla birlikte 300500 dansı yapıyor ki herhalde seyirciden en büyük alkışı alacak sahnelerden biri bu . . . ALİ SUNAL ' I DELİRTEN NE ? Yönetmenimiz Ali Sunal dedim ya , geçen yüki oyunu da o yönetmişti . . . Bu kadar ünlüyü sahnede yönetmek kolay iş değil . Son derece nazik herkese karşı ama dediğini de yaptırmak için sonuna kadar diretiyor . " Seninle çok uğraşacaktım ama daha ilk provada sen şiveli bile oynayarak kurtardın kendini " diye takılıyor bana . . . Ali Sunal ' ı en çok delirten ise sahnedeki hatalı duruşlarımız . " Seyirciye kapama kendini " . . . " Birbirinizin önüne geçmeyin " . . . " Seyirciye doğru oynayın " . . . " Şu an kenardaki seyirciler oyunu göremiyor " . . . İşte Ali ' nin en çok tekrarladığı uyarılar bunlar . . . " En iyi oyuncuyu , en umut vadeden oyuncuyu , en rol kesen oyuncuyu " sordum Ali ' ye . . . " Bu projedeki herkes büyük oyuncu . Çünkü bu kadar işlerinin güçlerinin arasında bu sosyal sorumluluk projesine zaman ayırarak en büyük oyunculuk ödüllerini hak ediyorlar " yanıtım verdi . . . İşte bu her birimizin Oscar ' lık oyunlar sahnelediği oyun 7 Mart ' ta Şişli Kent Sineması ' nda . . . Bekleriz efendim . . .

KİM NEYİ OYNUYOR ? Kuzey Güney Doğu Batı ^ Kuzey Güney Doğu Batı Kuzey : Abdurrahim Albayrak Güney : Hamdi Akın Doğu : Murat Aksu Batı : Cengiz Semercioğlu Cemre : Burcu Karabacak Handan : Esra BiroL A Sami : Erol Aksoy f Ali : Sedat Birol OYNUYOR ? Muhteşem Yüzvıl Sümbül : Mehmet Davran Süleyman : Cihan Kamer Malkoçoğlu : Murat Yalçmtaş Hürrem : Ayşegül Dinçkök Valide Sultan : Sedef İybar Hatice Sultan : Aylin Ozbay Mahidevran : Yasemin Kamhi Gülşah Kalfa : Zuhal Mansfield Nigar Kalfa : Nesrin Üter Isabella : Çimen Canveren Daya Hatun : Zeynep Bilgin Pargali : Dr . Hakan Akıncı Haberci : Ertekin Cariyeler : İclal Bakkaloğlu , Beyhan Biber , Tuna Öztürk , Nuran Cıngülıoğlu Pamuk Prenses ve Pis Yedili Anlatıcı : Özlem Zehebı Esma Sultan : Hülya Avşar Prens : Prof . Dr . Mete Güngör RTÜK : Doğuş Cabakcor Pamuk Prenses : Yosun Güreli Karabiber : Alpin Barut Cimbom : Zeynep Demir ören Salça : Ezo Sunal Bayrampaşali : Kerem Hattat Trafo : Hezan Özbek Kar beyaz : İdil Fırat Orço : Uğur Batur Furkan : Yalım Canveren Canburger : Murat Güloğlu Zeki : Merve Hasman Dilkopat : Buse Tezcan Ayten : Zeynep Müfti İlknur : Maya Portakal Safîye : Türkan Sabancı Mahir : Serdar Eren Songül : Merve Hasman Turgut : Uğur Batur Nazif : Murat Aksu Feride : Güliz Onursa