Akdeniz ülkeleri Mersin ' de buluşuyor

Istanbul-Gazetesi 31.05.2012 141
Haber

   Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi ' nin üçüncüsü Mersin ' de yapılacak . Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ( MTSO ) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut , kongrede Mersin ' in kruvaziyer turizmi potansiyelini , Doğu Akdeniz ' de Kruvaziyer Limanlar Birliği ' ni oluşturmayı ve Mersin ' in stratejik önemini anlatmayı hedeflediklerini söyledi .

 

   3 . Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi , 79 Haziran 2012 tarihleri arasında Mersin ' de yapılacak . ' Dünyanın Deniz Yollan Akdeniz ' de Kesişiyor ' sloganı ile HiltonSA Oteli ' nde düzenlenecek kongreye , Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım , Ekonomi Bakam Zafer Çağlayan , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC ) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakam Ersan Saner , Mısır Ulaştırma Bakanı Dr . Gala Mostafa Said ile Akdeniz ' in 23 ülkesinden cekleri bilgisini veren Aşut , Akdeniz havzasını kapsayan ve geniş katılımlı Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi ' nin üçüncüsünü Mersin ' de düzenleyeceklerini kaydetti . Kongreyi MDTO ile birlikte Ekonomi Bakanlığı ' nin himayesinde gerçekleştireceklerini aktaran Aşut , " Kongreyi ' Bakanlar Zirvesi ' ne dönüştürmek için Ekonomi Bakanımız , Akdeniz havzasındaki ilgili bakanlıklara imzalı davetler gönderdi . Akdeniz ' in 23 ülkesindeki ASCAME üyesi tüm oda ve federasyonlara ' GİZLİ HEDEFİMİZ VAR " Kongreyi düzenlerken üç ana gizli hedef belirlediklerini ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çaba harcayacaklarını da vurgulayan Aşut , şöyle devam etti : " Hedeflerimizden birisi , kruvaziyer turizmini Mersin ' de başlatmak istiyoruz ki , planlanmış bir altyapı var . Bazı firmalar bu bölgeye çalışma yönünde bir hareket başlattılar ve programlarına girdi ama biz kongrede , bir limanımız olduğunu ama onlarca alternatifimiz bulunduğunu sunacağız . Kruvaziyer turizmi paylaşabilmek ve onlara Mersin ' in stratejik görüntüsünü gizliden de olsa anlatabilmek , onların beyinlerine bunu sokabilmek . Bu konuda var olan altyapımızı sunmak istiyoruz . " Toplantıda , kongrenin tarihçesine ve programa ilişkin bilgiyi de MDTO Başkan Yardımcısı Jozef Atat verdi . Kongrenin Mersin ' de düzenlenmesine ilişkin protokolün 12 Ocak 2012 tarihinde İzmir Ticaret Odası ( IZTO ) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş , MTSO Yönetim Kumlu Başkanı , Akdeniz ' in önde gelen limanlarının temsilcileri ve dünyaca ünlü firmaların yetkilileri katılacak .

 

   Kongrenin bilgilendirme toplantısı MTSO Yönetim Kurulu toplantı salonunda yapüdı . Toplantıya MTSO Başkam Şerafettin Aşut , Meclis Başkanı Faik Burakgazi , Mersin Deniz Ticaret Odası ( MDTO ) Başkan Yardımcısı Jozef Atat ile diğer yetkililer katıldı . Toplantıda kongreye ilişkin bilgi veren Aşut , uluslararası arenada Mersin ' in sesini duyurmanın , bölgesel nitelikteki mesleki örgütlerde etkin rol almaktan geçtiğini belirterek , bu çerçevede MTSO ' nun 2007 yılında Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ' ne ( ASCAME ) üye olduğunu , 2009 yılından bu yana da ASCAME Sanayi Komisyonu başkanlığını yürüttüğünü anımsattı . Bu kapsamda gerçekleştirdikleri etkinliklerin birini de önümüzdeki hafta gerçekleştire , kurduğumuz kruvaziyerle ilgili tüm kuruluşlara , Türkiye ' deki tüm oda ve borsalara , ilgili ülkelerin Türkiye ' deki büyükelçiliklerine davet gönderdik ve teyitlerini aldık . Kongreye en etkin katılım sağlayacak ülke Mısır olacak . Mısır Ulaştırma Bakanı Gala Mostafa Said , Ekonomi Bakanlığımızın davetlisi olarak kongreye gelecek . İskenderiye Deniz Ticaret Odası , 25 kişilik heyetle kongreye gelecek ve buradaki firmalarımızla iş bağlantısında bulunacak . KKTC de kongreye büyük bir heyetle katılacak ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner gelecek . DEİK TürkMısır İş konseyi Başkanı Zuhal Mansfield kongrede yer alacak . Arnavutluk , Hırvatistan , İtalya ve Fransa ' dan gelecek konuklarımız olacak . Kongreyi ulusal ve yabancı basın temsilcileri de izleyecek " dedi .

 

  KONGREDE ÜÇ ANA GİZLİ HEDEFİMİZ VAR

 

  Diğer bölgeler gibi çok dar değil bizim bölgemiz . Diğer gizli hedefimiz ise Doğu Akdeniz ' de bir Kruvaziyer Limanlar Birliği oluşturmak istiyoruz . Doğu Akdeniz ' de böyle bir çalışma yapılmamış , biz bunu yapmak istiyoruz . Bir Limanlar Birliği olmadığı takdirde o bölgede kruvaziyer turizmi ile ilgili çalışmanın altyapısı tamamlanmıyor . Kruvaziyerde hiçbir gemi limanda konaklamıyor , gece yol alıyor . Onun için o zincirin tamamlanması gerekiyor . O zincirin tamamlanabilmesi için de diğer zincire ait olacak limanların bu zincir içine girmesi , kendilerini ona göre revize etmeleri ve alternatif gezilebilecek alanları ortaya koymaları gerekiyor . Bu kongrede bunun ilk adımım atacağız . Bir de dolaylı bir hedefimiz var ki , Mersin ' in stratejik önemini gelen dostlarımızla Kumlu Başkanı Cihat Lokmanoğlu arasında imzalandığım anımsatan Atat , " Bu yıl üçüncü kez düzenlenmesi sebebiyle Dünya Kongreler Takvimi ' ne de girecek olan kongre , Ekonomi Bakanlığı himayelerinde ve ASCAME işbirliğinde gerçeldeştirilmektedir . ' Dünyanın Deniz Yollan Akdeniz ' de Kesişiyor ' sloganı ile düzenlenecek kongrede ' Akdeniz ' de Kruvaziyer Turizmi : Yeni Destinasyonlar ' , ' Akdeniz ' de Yat Turizmi ' , ' Akdeniz ' in Ticaret Yollan ve Lojistik Potansiyeli ' konulu oturumların yanı sıra ' ikili Görüşmelerde gerçeldeştiıilecektir . Kongrenin ilk günü Mersin Üniversitesi ile Arap Bilim Teknoloji ve Deniz Taşımacılığı Akademisi arasında iyi niyet protokolü , Mersin Deniz Ticaret Odası ile İskenderiye Deniz Ticaret Odası arasmda işbirliği protokolü imzalanacaktır " diye konuştu .