Kadın girişimcilerden Hindistan çıkartması

Radikal 06.04.2012 127
Haber

   YENİ DELHİ - Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Burak Akçapar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu üyesi iş kadınlarını kabul etti. Akçapar, Büyükelçilikte, Hindistan'da temaslarda bulunan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine bir davet verdi. Büyükelçi Akçapar, burada yaptığı konuşmada, Hindistan'ın Türkiye gibi hızlı büyüyen bir ülke olduğuna dikkati çekti.

   Türkiye'de Hindistan'a karşı, Hindistan'da da Türkiye ile ilgili farkındalığın yaratılması gerektiğini dile getiren Akçapar, Hindistan'da iş kurmanın belirli yöntemleri olduğunun altını çizdi. Girişimcilerin Hindistan'a gelip temaslarda bulunarak ülkeyi tanımalarının çok önemli olduğunu anlatan Akçapar, “Çünkü o farkındalık arttığında kapıların daha çabuk açıldığını görecekler. Dolayısıyla ben bunu bir keşif ziyareti olarak değerlendiriyorum, arkasının da geleceğini ümit ediyorum” dedi. ‘HİNDİSTAN'DA ÜLKE KOŞULLARINI BİLEREK ÇALIŞMAK ÇOK ÖNEMLİ’ Davete iş adamlarının yanı sıra hükümetten de konukların çağrıldığını belirten Akçapar, şunları söyledi: “Onların da bizim kadınlarımızın gücünü görmelerini istedim. Yeni bir sinerji doğdu.

    Arkasının geleceğine inanıyorum. Ancak Hindistan'da ülke koşullarını bilerek çalışmak çok önemli. Hintliler biraz duygusal insanlar, burada sizden duygusal bağlantı bekleyecekler. Uzun dönemli bağlantı bekleyecekler. Buraya her gelişiniz ilave fırsat demek. Buraya muhtemelen yavaş yavaş gireceksiniz fakat girdikçe buradaki potansiyel daha da gözler önüne serilecek. Bu ilk ziyaretin ardından hepinizi tekrar bekliyoruz.” ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ Bu arada Hindistan'daki üniversitelerle işbirliği yapmak amacıyla geziye katılan Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ve Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Aksoy, Büyükelçi Akçapar ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bilecik Başkanı Zuhal Mansfield'a teşekkür plaketi verdi.