Kadın girişimciler ' den fırsatı gezisi

Zaman 17.11.2012 125
Haber

   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu üyesi iş kadınları, geçen yıl gerçekleştirdikleri Mısır ziyaretinin ardından, bu defa Hindistan'da iş fırsatı arıyor. Kadın girişimciler, sektörel iş görüşmeleriyle Hindistan pazarını yakından tanıma fırsatı bulacak. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ve Hindistan iş dünyası arasında, sektörel iş görüşmelerini de kapsayan toplantı, Yeni Delhi'de başladı. Toplantının açılışında konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bilecik İl Başkanı Zuhal Mansfield, Hindistan ile Türkiye'nin ticaretinin yeni olmadığını ifade ederek, ''Biz İpek Yolu var olduğundan bu yana yüzlerce yıldır ticaretin içindeyiz'' dedi. Hindistan'ın bugün 1,2 milyar nüfusa sahip, 4 trilyon dolarlık dev bir ekonomi olduğunu belirten Mansfield, ''En güzel tarafı dünya ülkeleri borç içindeyken Hindistan Türkiye gibi en az riskli ülkeler arasında yer alıyor'' değerlendirmesini yaptı. Ülkeye son yıllarda önemli büyüklükte yabancı sermaye girdiğini söyleyen Mansfield, şöyle devam etti: ''Diğer taraftan 1 trilyon dolarlık ekonomisiyle, 75 milyonluk genç ve dinamik nüfusuyla, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan Türkiye var. Artık trilyonların konuşulduğu bu ekonomilerde, farklı açılardan bakıp farklı ticari imkanları yakalama zamanı.


   Biz kadınlar buradayız. Türkiye Hindistan için stratejik ortak, aynı zamanda şimdi Türkiye olarak daha farklı bir konumdayız. Türkiye'nin Avrasya'da, Kuzey Afrika'da, Avrupa'da ve Ortadoğu'da çok müthiş pazarları var. Şu anda Hindistanlı dev firmalar Türkiye'de faaliyet gösteriyorlar. Diğer firmaları da Türkiye'ye yatırımcı olmaya çağırıyorum. Bu dev pazara, Türkiye üzerinden çok rahat ulaşabilirsiniz. Buradaki arkadaşlara Türkiye'den bir selam getirdim. Dünya devleri arasında bugün 32 Türk inşaat firması dünyada bir marka. Yaklaşık 70 ülkede 140 milyar dolarlık 3 bin projeyi hayata geçirdiler. Şimdi de Hindistan'ın alt yapısına ve diğer tüm projelerine talipler. Size onların selamını getirdim.'' Mansfield, bilgi teknolojilerinde, ilaç sanayinde, sanayi makineleri üretiminde Hindistan ile Türkiye'nin ortak hareket edebileceğinin altını çizerek, turizm ve enerjinin ise olmazsa olmazlardan sayılabileceğini anlattı. ''Türk kadınının gücünü göstermek için buradayız'' ''Türkiye'nin güçlü olduğu pazarlarda Hindistan ile el ele başka pazarlar oluşturabiliriz'' diyen Mansfield, şöyle devam etti: ''Peki biz neden buradayız- Dünya değişiyor, dünya değişirken sadece teknolojiler değişmiyor. Yeni ekonomiler geliyor. Yeni ekonomiler artık kas ve beden gücüne çok kayıtsız. Yeni ekonomi, daha esnek çalışabilen, detaycı, duygusal, hızlı iletişim kurabilen ve her an hazır olan insanlar istiyor.


    Dünya istatistikleri diyor ki; bu alanlarda kadınlar çok iyi. Nüfusumuzun yarısının kadın olduğu toplumlarda duyarsız kalamazdık. Biz de dedik ki; 'madem öyle bir boş alan var, maden yeni ekonomilerin bize ihtiyacı var, o halde biz buradayız'. Dünya İngilizleri, Çinlileri tanıyor olabilir, dünya Avrupalıyı tanıyor olabilir ama henüz Türk kadının gücünün farkında değil. Biz bunu göstermek için buradayız.'' '' Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI) Başkanı Neena Malhotra ise konuşmasında iki ulus arasındaki ilişkilerinin artırılmasının önemine değindi. Hindistan ile Türkiye arasında güzel ilişkiler bulunduğunu anlatan Malhotra, karşılıklı ticaretin yükseltilmesinin önemli olduğunu söyledi. Hindistan'ın çekici bir ticari partner olduğunu söyleyen Malphotra, ''Biz kuvvetlerimizi bir araya getirip birtakım ilişkiler oluşturup değerli potansiyelimizi bundan sonraki yıllarda daha fazla kullanmalıyız'' dedi. ''Uçuş sayısı artırılmalı'' Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Burak Akçapar da Hindistan'da yaşayanların Türkiye'yi görebilmelerini sağlamak gerektiğinin altını çizerek, ülkeler arasındaki uçuş sayısının artırılmasının önemli olduğunu anlattı. Akçapar, ticaretin gelişebilmesi için potansiyel sorunların yok edilmesi gerektiğini söyledi.
 

    Kadın girişimcilerin her türlü desteği hak ettiğini dile getiren Akçapar, bugün bu toplantıya katılan kadın girişimcilerin, yeniden Hindistan'a gelmeleri temennisinde bulundu. Hindistan İş Kadınları Dernekleri Federasyonu (FIWE) Başkanı Rajne Agrawal'ın da katıldığı toplantıda, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı temsilcisi Fariha Ansari de Hint iş dünyasına Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattı. Konuşmaların ardından toplantı, sektörel iş görüşlemeleriyle devam etti. Türkiye'nin çeşitli illerinde inşaat, enerji, madencilik, turizm, tarım, reklam ve iletişim gibi sektörlerde faaliyet gösteren kadın girişimcilerin katıldığı Hindistan ziyareti, yarın ve sonraki günü kapsayan etkinliklerle devam edecek. Kadın girişimciler, sektörel iş görüşmeleri yaparak işlerini geliştirme fırsatı bulurken, düzenlenecek olan kültürel gezilerle de Hindistan'ı yakından tanıyacak.