İşadamlarında Afrika'ya Ro Ro ''Heycanı''

Son-Saat 21.09.2011 119
Haber

    Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ' ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları Kuzey Afrika gezisinin ardından " İnşallah Mısır ' la yaptığımız görüşmelerde Mersinİskenderiye Ro Ro hatlarını başlatıyoruz " müjdesi , Afrika ' ya açılmak isteyen işadamlarında heyecan yarattı.Türk Mısır İş Konseyi Başkanı ZUHAL MANSFIELD AA muhabirine yaptığı açıklamada,Türkiye 'nin Arap ve Afrika ülkeleriyle ilişkilerinde son yıllarda oldukça önemli gelişmeler kaydedildiğini belirtti . Ancak " Arap Baharı " diye adlandırılan sıkıntılı süreç ve Afrika ' daki kuraklık nedeniyle ilişkilerin sekteye uğradığını anlatan MANSFIELD " Gelinen noktaya baktığımızda Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan geziler oldukça verimli geçti .

 

      Çünkü ikili ilişkilerin sadece 36 ay önce göreve başladığımda 800 milyon dolar olan bu rakam bugün 3 . 4 milyar dolar çıktı . 2011 yıl sonu hedefimiz ise 5 milyar dolar . Dünya oyuncusu olan Mısır ve Türkiye ' nin bu hedefi başarabileceğine inancımız tamdır . Vize kolaylığı , ticaretin Mısır ve  Türk bankaları üzerinden yapılması en önemlisi de karşılıklı RoRo seferlerinin başlaması ile ilişkiler önemli ölçüde gelişecektir . " Bu seferlerin sadece içinde bu bölgedeki ülkeler ile birliktelik yapmakta yarar var .

 

      " TRANSİT TAŞIMACILIĞA KATKISI TürkArap ülkeleri İşadamları Derneği ( TURAB ) Genel Başkanı Doğan Narin de , Türkiye Mısır ilişkilerinin çok eski yıllara dayalı olduğuna dikkati çekerek , bu yüzden ilişkilerin her geçen gün daha da iyiye götürülmesi gerektiğini vurguladı . Türkiye ' nin 2010 yılında Mısır ile dış ticaret hacmi 3 milyar dolar seviyesindeyken , bu yıl sonuna kadar da bu hacmin 4 milyar dolar seviyelerine yükselmesini beklediklerini anlatan Narin , " Yeni dönemde Mısır ' la umarım daha iyi ticari ilişkiler kurarız ekonomik gelişmelerle sınırlı kalmayacağını ve dostane bir yapıya sahip olduğumuzu herkese göstermiş olduk .

 

      Bunun sonucunda da iyileşmeler kısa zamanda kendini göstermeye başlayacak " dedi . Başbakan Erdoğan ' ın Kuzey Afrika gezilerine eşlik eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ' ın önceki gün en kısa sürede Mersinİskenderiye Ro Ro hatlarının başlatılacağı yönündeki müjdesini de iş dünyası olarak sevinçle karşıladıklarını anlatan Mansfield , şöyle devam etti : " Mısır ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 5 yıl önce 60 milyon dolardı .