Mısır ziyaretinde rekor iş görüşmesi

Hurses 19.09.2011 111
Haber

     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi , Türk ve Mısırlı işadamlarının yaptığı görüşmeye 1 . 200 ' den fazla Mısırlı işadamının katıldığını belirterek , " 100 firma ile 2 binden fazla iş görüşmesi yapıldı " dedi . Türkiye İhracatçılar Meclisi ( TİM ) Başkanı Mehmet Büyükekşi , Türk ve Mısırlı işadamlarının yaptığı görüşmeye 1200 ' den fazla Mısırlı işadamının katıldığını belirterek ' 100 firma ile 2 binden fazla iş görüşmesi yapıldı " dedi .

 

      Büyükekşi , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Mısır ' da dün ikili iş görüşmeleri yapıldığını , bu görüşmelere işadamlarından çok büyük talep olduğunu söyledi . Görüşmelere 1200 ' den fazla Mısırlı işadamı katıldığını ifade eden Büyükekşi , ' ' 100 firma ile 2 binden fazla iş görüşmesi yapıldı . Rekor sayıda bir görüşme " dedi . Büyükekşi , görüşmelerin dışında müteahhitlik sektörü ile ilgili , ulaşımla , yatırımla ilgili panel yapıldığını anlattı . Mısır ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması olduğunu anımsatan Büyükekşî .

 

    ' Ama yeni dönemde de bu serbest ticaret anlaşmasının özellikle tarım ürünleriyle ilgili olan kısmının Avrupa Birliği ( AB ) üye yapılan serbest ticaret anlaşmasına uyumlaştırılmasını talep ediyoruz özellikle gıdada talep ediyoruz " dedi . Mehmet Büyükekşi , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın Mısır ile 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koyduğunu , yatırım için de 5 milyar dolar hedef koyduğunu ifade ederek ' Şu anda Türklerin Mısır ' daki yatırımı 15 milyar dolar . Ticaret potansiyeli de 3 . 1 milyar dolar .