Çantadaki Rica

Ankara-Ilke-Gazetesi 14.09.2011 104
Haber

     DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Mısır seyahati ile Mısır devriminden sonra Türkiye-Mısır iş çevreleri ve hükümet temsilcilerinin ilk kez bir araya geldiğini belirterek, .. Bu çok önemli bir adım .. dedi. Mansfield ,Türkiye-Mısır ticari ve ekonomik ilişkileri ile Mısır seyahatini değerlendirirken, Arap baharından sonra Doğu Akdeniz' de tica retin durd u ğunu söyledi.

 

     "Hepsinin üzerine bir miskinlik, bir güvensizlik çökm üş, ölü toprağı serpilmişti" diyen Mansfield, bu seyahat ile hareketin başlamış olacagını bildirdi. Mansfıeld, Türkiye ile Mısır'ın cografi, tarihsel ve kültürel olarak gönül birliği olan ülkeler olduğuna işaret ederek, Mısır'ın Türk özel sektörü için her zaman büyük önem taşıdığını söyledi. Mısır'ın 900 milyon nüfusa sahip Afrika'ya ve 300 milyon nüfusa sahip Arap cografyasına açılan bir kapı olduğuna dikkat çeken Mansfield, Mısır' da gerçekl eşen darbenin de Mısır'ın siyasi kültüre sahip olması nedeniyle, en sorunsuz darbe olarak tarihe geçeceğini kaydetti.

 

    Mansfield, iki ülke arasında ticaret hacminin 3,7 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, 250 Türk şirketinin Mısır' da 1,5 milyar dolar tutannda yatırımı bulu nduğunu da habrl attı. Mısır'da yaşanan olayların yabancı sermayenin ülkeler için taşığı önemi gözler önüne serdiğini belirten Mansfield, şöyle devam etti: "Darbe oldu ama yabancı yatırımcı üretimine devam etti.